Για την έβδομη αγωνιστική  του πρώτου γκρουπ της North Atlasleague2 οι Bandicoots (1-5) αντιμετώπισαν το βράδυ της Κυριακής το High Post (3-3) και μετά από μια μεστή εμφάνιση άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και κατέκτησαν το πολύτιμο δίποντο !

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι με 2-7 με τους Γλύκα και Παπαναστασίου (από 4π), με τους αντιπάλους τους να απαντούν με την τριπλέτα Αντωνίου (6), Κωσταβέλη (5) και Λασκαράτου (4) κατορθώνοντας όχι μόνο να ισορροπήσουν αλλά και να προσπεράσουν με 17-12 στο πέρας της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση στη συνέχεια φτάνοντας ως το +11 χάρη στους Κωσταβέλη (6) και Χαράτσεβ (5), με το High Post να απαντά με ένα 10-0 με τον Μαντάκο (10π). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ωστόσο με τους Bandicoots να προηγούνται με 32-24.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε αμφότερα. Οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα των Χαράτσεβ και Λασκαράτου έλεγξαν το ρυθμό και καθώς δέχτηκαν μόλις 6 πόντους (Παπαναστασίου 4) δημιούργησαν διψήφια διαφορά (40-30) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το γυρίσουν με τον Παπαναστασίου (11π) να κάνει πράγματα και θαύματα, μείωσαν ως το 45-40 αλλά οι Bandicoots διαχειρίστηκαν καλύτερα τις κρίσιμες λεπτομέρεις και με τους Κεφαλά (4) και Λασκαράτο (3) προστάτεψαν το προβάδισμα τους , φτάνοντας στο ροζ φύλλο με το τελικό 51-45.

Στα ομαδικά στατιστικά, οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα δίποντα (39-37%) και τρίποντα (25-0%) παρά βολές (50-71%). Πήραν τα ριμπάουντ (40-35), ήταν λιγότερο δημιουργικοί (10-16 ασιστ), έκλεψαν τις ίδιες μπάλες (από 9) αλλά πιο προσέκτικοι (12-15 λάθη).

Mvp του αγώνα ήταν με double double ο αλάνθαστος Λευτέρης Κωσταβέλης έχοντας 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Ο εξίσου "διπλός" Γιάννης Παπαναστασίου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί του αγώνα ήταν ο Αντώνης Λασκαράτος (double double) με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην ευστοχία και το καθαρό μυαλό των νικητών !