Στο παιχνίδι με το οποίο και έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East στην Καισαριανή, η Havalencia by PwC πήρε τη νίκη με 68-51 επί των Basketaki Rejects και έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 3-3, ενώ από την άλλη μεριά, οι αντίπαλοί τους, υποχώρησαν στο 1-5.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες βάδιζαν… χέρι-χέρι και εναλλάσσονταν πολύ συχνά στο προβάδισμα. Στο 5’, το σκορ ήταν ισόπαλο με 11-11. Οι δύο ομάδες είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και έτσι σκόραραν με σχετική ευκολία, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Havalencia να προηγείται με 19-16.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, οι Basketaki Rejects μπήκαν πιο δυνατά και αρχικά «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί, που τους έδωσε το προβάδισμα με 23-19 στο 12’. Πάλι όμως, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ, με 25-25 στο 15’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η Havalencia έφτασε στο +10, με 36-26 στο 29’ μετά από τρίποντο του Δρεκόλια, ενώ ο Λεούσης επίσης με τρίποντο, μείωσε σε 36-29, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν στη συνέχεια, ένα καλό προβάδισμα. Στα μέσα της 3ης περιόδου και συγκεκριμένα στο 25’, η Havalencia ήταν μπροστά με 40-33, ενώ στο 28’ προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, με 48-37, μετά από μία εύστοχη βολή του Νταουντάκη. Ο Χάρης με 2/2 βολές έκανε το 50-37 στο 29’ του αγώνα και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 52-40 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο στην έναρξη της 4ης περιόδου, έκανε το 55-40 υπέρ της Havalencia και παρά τις προσπάθειες των Basketaki Rejects, τα πάντα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με 22 πόντους διαφορά, με 66-44 στο 37’, μετά από τρίποντο του Χάρη. Το τελικό σκορ, ήταν 68-51 υπέρ της Havalencia by PwC.

MVP: Φοβερός και τρομερός ήταν ο Νταουντάκης, που είχε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (3/5β., 7/13δ., 0/3τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 26 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Δρεκόλιας ήταν πολύ ουσιαστικός και πέτυχε σημαντικά καλάθια σε κρίσιμα σημεία του ματς, έχοντας 14 πόντους (2/3β., 3/6δ., 2/6τρ.) και 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.).

Που κρίθηκε το ματς: Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Χαραλαμπίδης ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +15 για τη Havalencia by PwC (55-40) και όπως αποδείχθηκε, οι Basketaki Rejects δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στο ματς.

Αξίζει να προσθέσουμε ότι για τη Havalencia, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Χάρης, με 12 πόντους (3/4β., 3/6δ., 1/4τρ.), έχοντας επίσης 7 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Άτυχος στάθηκε ο Λουλούδης, που γύρισε το πόδι του, στο πρώτο ημίχρονο και έμεινε εκτός αγώνα στη συνέχεια.

Όσον αφορά στους Basketaki Rejects, ο μοναδικός παίκτης που είχε διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Λεούσης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (0/3β., 5/10δ., 1/2τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 12 Efficiency.