Η Yugopiastika έσπασε το ρόδι και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της, στη σεζόν, αφού κέρδισε τους Basketaki Rejects με 53-39 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East στην Καισαριανή. Έτσι, έχει ρεκόρ 1-3 πλέον, με δεδομένο ότι έχει κάνει και ένα ρεπό, ενώ οι ηττημένοι έχουν αντίστοιχα 1-4.

Στην αρχή του αγώνα, υπήρξε μια σχετική ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι συνήθως μπροστά στο σκορ, αλλά με πολύ μικρές διαφορές. Η Yugopiastika προηγήθηκε με 10-7 στο 5’, ενώ έκλεισε την 1η περίοδο με το υπέρ της, 15-13.

Τα πάντα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με ένα σερί 9-0, κάτι που είχε ως άμεση συνέπεια, το να πάρουν διψήφιο προβάδισμα, με σκορ 24-13 στο 15’. Η αστοχία των Basketaki Rejects και οι πιο ψύχραιμες επιλογές της Yugopiastika, της έδωσαν διαφορά 16 πόντων στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 33-17.

Οι Basketaki Rejects χρειάζονταν μια δυνατή αρχή στο δεύτερο μέρος, για να μπουν ξανά στο ματς, αλλά συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Η Yugopiastika ήταν αυτή που μπήκε ακόμα καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά με νταμπλ-σκορ στο 23’, με 38-19, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 21 πόντων, με 48-27.

Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Basketaki Rejects άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, με παγίδες, με σκοπό να κλέψουν μπάλες και να μειώσουν τη διαφορά. Τα κατάφεραν μέχρι ενός σημείο και μείωσαν σε 50-36 στο 36’, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Έτσι, το τελικό σκορ ήταν 53-39 υπέρ της Yugopiastika.

MVP: Ο Κουμπούλης ηγήθηκε στην επίθεση, όντας και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, με 19 πόντους (3/6β., 8/16δ., 0/4τρ.), ενώ έκανε και νταμπλ-νταμπλ, έχοντας και 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), καθώς επίσης 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Μερζιώτης με 13 πόντους (1/2β., 3/5δ., 2/7τρ.) και 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), ενώ είχε και 1 ασίστ με 15 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Η 2η περίοδος έληξε με επί μέρους σκορ 18-4 υπέρ της Yugopiastika, οπότε το υπέρ της, 15-13 στο τέλος της 1ης περιόδου, έγινε 33-17 υπέρ της, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Όπως αποδείχθηκε, δεν υπήρχε επιστροφή στο παιχνίδι, από τους Basketaki Rejects.

Για τη Yugopiastika, ο Μένος ήταν επίσης διψήφιος στο σκοράρισμα (10π., 4ρ., 2κλ.), ενώ δεν περνάει απαρατήρητο το ματς από τον Γεωργακόπουλο (8π., 17ρ., 2ασ., 2τάπ., 1κλ.).

Όσον αφορά στους Basketaki Rejects, εξαιρετικός ήταν ο Βάγιας, με τρομερό νταμπλ-νταμπλ (20π., 17ρ.), έχοντας επίσης 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 30 Efficiency.

Στα ομαδικά στατιστικά, οι Basketaki Rejects ευστόχησαν μόλις σε… ένα τρίποντο σε όλο το παιχνίδι (1/34), δηλαδή είχαν ποσοστό ευστοχίας 2,9%. Η Yugopiastika είχε αντίστοιχα, 5/32 τρίποντα (15,6%), ενώ έδωσε και 7 ασίστ παραπάνω (13 έναντι 6). Επίσης, σημαντικό ήταν το γεγονός ότι οι Basketaki Rejects δεν αξιοποίησαν τα 10 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήραν (16 έναντι 6). Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός ότι η Yugopiastika είχε μόλις 6 διαθέσιμους παίκτες, ενώ οι αντίπαλοί της, είχαν 11 αντίστοιχα.