Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε το ματς της 7ης αγωνιστικής της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East της Καισαριανής, όπου η Ακαδημία ήταν πίσω σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά με τον Κουτσαύτη να κάνει «όργια» από την περιφέρεια, έκανε ανατροπή στην 3η περίοδο και εν τέλει κέρδισε με 62-54, τους Basketaki Rejects. Έτσι, έχει πλέον ρεκόρ 5-2, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-6.

Στην αρχή του παιχνιδιού, οι Rejects μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και ήταν μπροστά με 10-5 στο 5’, αλλά και με 13-6 στο 7’, έχοντας βρει πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση. Η Ακαδημία αντέδρασε και μείωσε σε 19-15, σκορ με το οποίο οι γηπεδούχοι τελείωσαν την 1η περίοδο, έχοντας δηλαδή ένα προβάδισμα με 4 πόντους διαφορά.

Οι Basketaki Rejects ισοφαρίστηκαν πάντως στο 13’, αφού η Ακαδημία βρήκε λύσεις στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και το σκορ ήταν 19-19 σε εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχοι όμως, μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στη συνέχεια και έτσι κράτησαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 29-25.

Τα πράγματα πήραν εντελώς διαφορετική τροπή με το που άρχισε το δεύτερο μέρος. Ο Κουτσαύτης έπιασε… φωτιά και ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια, αρχίζοντας με τέσσερα σερί εύστοχα τρίποντα και κάνοντας το 37-29 υπέρ της Ακαδημίας, η οποία βρήκε «τρελό» ρυθμό και συνολικά «έτρεξε» ένα 17-0 σερί, για να προηγηθεί με 42-29 στο 25’. Εκεί, οι Basketaki Rejects «έτρεξαν» ένα 9-0 σερί και μείωσαν σε 42-38 στο 29’, με μία εύστοχη βολή του Κοκολογιαννάκη. Η 3η περίοδος τελείωσε με 45-38 υπέρ των φιλοξενούμενων όμως, με τρομερό buzzer beater τρίποντο από τον Κουτσαύτη στην εκπνοή, ο οποίος ένιωθε… Στεφ Κάρι, στην τοποθεσία: Κλειστό Καισαριανής.

Η Ακαδημία έκανε διαχείριση της διαφοράς αυτής, φτάνοντας και σε διψήφιο προβάδισμα, με 48-38 στο 31’, αλλά και με 53-43 στο 35’, έπειτα από ένα δίποντο του Καλφαγιάννη. Οι Basketaki Rejects όμως, έδειξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στοιχεία πολύ καλύτερα σε σχέση με τη βαθμολογική θέση τους. Μάλιστα, μείωσαν ακόμα και σε 59-54 στο 39’, μετά από μία εύστοχη βολή του Ρούσσου, αλλά το τελικό σκορ ήταν 62-54 υπέρ της Ακαδημίας.

MVP: Δεν γινόταν να είναι κάποιος άλλος από τον Κουτσαύτη, που είχε 22 πόντους (1/3β., 0/2δ., 7/19τρ.), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.), 1 τάπα και 17 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Αν και ήταν άστοχος στα τρίποντα, ο Σταυρόπουλος πέτυχε 16 πόντους (3/6β., 5/10δ., 1/8τρ.), δίνοντας επιθετικές λύσεις σε ένα κλειστό ματς, ενώ είχε ακόμα 6 αμυντικά ριμπάουντ και 1 τάπα.

Που κρίθηκε το ματς: Στην 3η περίοδο, όπου η Ακαδημία είχε επί μέρους σκορ 20-9 υπέρ της, ανατρέποντας το εις βάρος της, 29-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και περνώντας μπροστά με 45-38 στο 30’. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψυχολογικά και οι Basketaki Rejects δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς.

Να προσθέσουμε ότι πρώτος σκόρερ των Basketaki Rejects, ήταν ο Ρούσσος, που έκανε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους (4/7β., 8/15δ.) και 14 ριμπάουντ (3αμ.-11επ.), έχοντας επίσης 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 τάπα. Αντίστοιχα, νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Βάγιας με 14 πόντους (7/14δ.) και 12 ριμπάουντ (5αμ.-7επ.), καθώς επίσης 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.