Στο παιχνίδι με το οποίο και έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East της Καισαριανής, οι Basketaki Rejects κατάφεραν και πήραν τη δεύτερη νίκη τους, στη σεζόν. Κι αυτό διότι κέρδισαν τους Νότιους με 55-45 και πλέον έχουν ρεκόρ 2-6, ενώ οι αντίπαλοί τους, υποχώρησαν στο 1-6. Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3-2, δίνοντας βάρος στη θωράκιση της ρακέτας τους, κάτι που εν τέλει απέδωσε.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ζωηροί και προηγήθηκαν με 6-2 στο 3’, μετά από καλάθι που πέτυχε ο Ρούσσος, ωστόσο οι Νότιοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 8-7 στο 6’, με δίποντο που σημείωσε ο Λάντζας. Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketaki Rejects να είναι μπροστά στο σκορ, με 12-9.

Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο αμφίρροπο στη 2η περίοδο, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 16-16 στο 14’, με δίποντο από τον Μηνατσή. Μάλιστα, οι Νότιοι πήραν και το προβάδισμα στο 16’, με σκορ 21-20, με δίποντο που έβαλε ο Λάντζας. Ήταν εμφανές πάντως ότι και οι δύο ομάδες πάλευαν στα ίσα μέχρι εκείνο το σημείο, αφού το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το ισόπαλο 26-26.

Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο μέρος, λόγω της άμυνας ζώνης των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να μπλοκάρουν στην επίθεσή τους. Οι Basketaki Rejects άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά, όντας μπροστά με 37-33 στο 25’, έπειτα από δίποντο του Κοκολογιαννάκη και με 45-34 στο 29’, με ένα δίποντο από τον Σταματιάδη. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με τους Νότιους να μειώνουν σε 45-37, με τρίποντο που σημείωσε ο Χαλκιαδάκης.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 47-38 στο 33’ με δίποντο του Ρούσσου, αλλά οι Νότιοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους 5 πόντους, τη διαφορά, με 49-44 στο 37’, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Γερεουδάκης, δείχνοντας ότι μπορούν να μπουν ξανά στο ματς. Τελικά όμως, οι Basketaki Rejects κράτησαν την ψυχραιμία τους και με ένα σερί 4-0 προηγήθηκαν με 53-44 στο 39’, τελειώνοντας το παιχνίδι και εν τέλει επιβλήθηκαν με 55-45. Αξίζει να προσθέσουμε ότι ο Ρούσσος πέτυχε και τους 10 τελευταίους πόντους των νικητών.

MVP: Τα πάντα… όλα έκανε ο Ρούσσος, που σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (0/2β., 11/28δ., 0/1τρ.) και 16 ριμπάουντ (10αμ.-6επ.), έχοντας επίσης 5 κλεψίματα, 2 ασίστ και 21 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Μπορεί ο Κοκολογιαννάκης να είχε μόλις 2 πόντους (1/3δ., 0/3τρ.), αλλά προσέφερε 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και είχε 13 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στην ευστοχία στα δίποντα, όπου οι Basketaki Rejects είχαν 22/54 (40,7%) και οι Νότιοι είχαν 12/47 (25,5%).

Για τους φιλοξενούμενους, τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Λάντζας (13π., 11ρ., 2κλ., 1ασ., 1τάπ.) και Γερεουδάκης (10π., 19ρ., 2ασ.), ενώ καλά τα πήγε και ο Χαλκιαδάκης (11π., 4κλ., 2ασ., 1ρ.).