Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της East Atlasleague 1 οι Basketaki Rejects (3-8) φιλοξένησαν τον Οιωνό Celtics (10-1), με τον δεύτερο να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος του αγώνα και με όμορφο μπάσκετ να επικρατεί άνετα, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από την ήττα της περασμένης αγωνιστικής,χάρη και στην επιστροφή του bomber Καρνέση !

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες άρχισαν να δείχνουν τις επιθετικές τους αρετές στο παρκέ. Και οι δύο ξεκίνησαν πολύ δυνατά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα 8-0 πήραν το προβάδισμα χάρη στην τριάδα Χατζημωράκη (8), Σπύρου (6) και Κουναλάκη (5). Οι αντίπαλοι τους είχαν τους Κωνσταντίνου (7), Ρούσσο (6) και Βάγια (5) σε εξίσου καλή κατάσταση, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-24.

Το συγκρότημα του Ρενιέρη έφτασε ως το +11 στη συνέχεια  χάρη στους Χατζημωράκη (7) και Μπατζάκα (5). Στην άλλη πλευρά  Τα τρίποντα των Πετρόπουλου (6) και Νεοφύτου (5) μείωσαν στο ημίχρονο σε 37-42.

ΟΙ "Κέλτες" ευτύχησαν να δουν τον Καρνέση σε διαμονιώδη κατάσταση μετά την ανάπαυλα. Και τι δεν έκανε ! 18 πόντοι με 4 τρίποντα και με τη συμβολή του Σαμπάνη (7π) κοντά στο καλάθι οικοδόμησαν διψήφια διαφορά παρά την εξαιρετική παράσταση του Ρούσσου (12π). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 54-69.

Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν στην τελική ευθεία. Την μπαγκέτα ανέλαβε ο Σαμπάνης με 11 πόντους, ενώ για τους Basketaki Rejects ο Βάγιας (10π) συνέβαλε στο απόλυτα δίκαιο τελικό 69-87.

Τα ομαδικά στατιστικά αποτυπώνουν το τι παρουσιάσαν οι ομάδες στο παρκέ. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 48-49%, τρίποντα 20-27%, βολές 62-78%). Υστέρησαν στα ριμπάουντ (50-42) και τα μπλοκ (5-0), ήταν πιο δημιουργικοί (20-24 ασιστ), έκλεψαν πιο πολλές μπάλες (6-11) κι έκαναν λιγότερα λάθη (19-9).

MVP της αναμέτρησης ο αλάνθαστος Πέτρος Σαμπάνης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 5 κλεψίματα. Καλύτερος των ηττημένων με double double ήταν ο Λάμπρος Βάγιας που σημείωσε 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη.

Παίκτης «κλειδί» και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Καρνέσης έχοντας 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασιστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις λεπτομέρειες για τον Οιωνό Celtics.