Ένα πολύ εύκολο βράδυ πέρασαν οι Orlando Tragic στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν άνετα, τους Basket Walkers, όπως φανερώνει άλλωστε και το υπέρ τους, 79-42. Το παιχνίδι αυτό διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της AtlasLeague 3, στην περιφέρεια North και πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 4-2, ενώ οι ηττημένοι παραμένουν χωρίς νίκη (0-7).

Οι Basket Walkers ήταν αυτοί πάντως που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 6-2 στο 1’, ωστόσο δεν κατάφεραν να συνεχίσουν ανάλογα και τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν αρκετά γρήγορα. Οι Orlando Tragic «έτρεξαν» αρχικά ένα σερί 9-0 και στο 5’ προηγήθηκαν με 11-6. Η πρώτη διψήφια διαφορά υπέρ τους, ήρθε στο 8’, αφού ήταν μπροστά με 18-8, ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε στο +16, με σκορ 26-8.

Ήδη, είχε αρχίσει να διαφαίνεται, το πώς θα κυλήσει η αναμέτρηση αυτή. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic συνέχισαν σε ανάλογο μοτίβο και η διαφορά μεγάλωνε διαρκώς, όσο περνούσε η ώρα. Στο 13’, το σκορ είχε γίνει 31-8, ενώ στο 15’, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 37-14. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 44-20, υπέρ των Orlando Tragic.

Δεν υπήρξαν πολλά για να διαφοροποιηθούν στη συνέχεια του αγώνα.. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ, αργά και σταθερά. Στο 24’, η διαφορά έφτασε και στο +30 υπέρ των Orlando Tragic, με 52-22, όπως και στο +35 στο 27’, με 59-24. Το φινάλε της 3ης περιόδου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με νταμπλ-σκορ και συγκεκριμένα με 64-32.

Συνεχίζουμε με το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στο +37 με 71-34 στο 35’ και στο +43 στο 38’, με 79-36. Οι Basket Walkers έκαναν ένα σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους Orlando Tragic να φτάσουν στη νίκη με 79-42.

MVP: Εντυπωσιακά ήταν τα στατιστικά του Κομιανού, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (5/5β., 3/6δ., 3/4τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 33 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Χριστακίδης είχε 18 πόντους (1/2β., 4/4δ., 3/8τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 23 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, με εξαίρεση τα λάθη, όπου και οι δύο ομάδες έκαναν από 8.

Οι Orlando Tragic είχαν τρεις ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα πρόκειται για τους Κούνα (14π., 8ρ., 3ασ.), Αγγελόπουλο (11π., 13ρ., 3ασ., 2κλ., 1τάπ.) και Αβαράκη (11π., 4ρ., 4ασ., 1κλ.).

Για τους Basket Walkers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αθηνόδωρος Φαφούτης με 16 πόντους (3/4β., 5/16δ., 1/1τρ.), 3 ασίστ και 2 αμυντικά ριμπάουντ και διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Δημήτρης Φαφούτης με 14 πόντους (0/2β., 7/16δ., 0/3τρ.), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.) και 1 ασίστ.