Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της South Atlas League ΙΙ οι Beasleys (15-5) υποδέχτηκαν το βράδυ της Κυριακής στον Κορυδαλλό την Tinder Bologna (2-18) και πραγματοποίησαν την έκτη νίκη στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι με τους ορεξάτους Δραγκιώτη (6) και Γάτσιο (4) προηγήθηκαν καθώς από τους αντιπάλους τους σκόραρε μόνο ο Μπούσγος (6π) και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με διπλό σκορ (12-6).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια με τους Μαρινάκη και Πάσχο (από 4π) προσπερνώντας με 14-16, αλλά οι Beasleys με σερί 8-0 με τους Α.Καραγιαννίδη (4) και τα τρίποντα των Γιαννούλια και Ακαρέπη πήραν το προβάδισμα με 22-16 στο ημίχρονο.

Η ισοδυναμία διατηρήθηκε και στο μεγαλύτερο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Λυκοκάπης (7π) πυροβολούσε για τους Μπολωνέζους, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μόσχος (6) και Δραγκιώτης (4) έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (35-27) στο τέλος του.

Τα τελευταία δέκα λεπτά οι Beasleys με τους δραστήριους Δραγκιώτη (8π) και Καστάνη (5π) πήραν διψήφια διαφορά, που κράτησαν ως το τέλος παρά την απόδοση των Σπανού (6) και Μπούσγου (4), φτάνοντας στο ροζ φύλλο με το τελικό 49-39 !

Τα στατιστικά αποδίδουν τα δεδομένα της αναμέτρησης. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 32-29%, τρίποντα 21-18%, βολές 43-16%). Υστέρησαν ελαφρά στα ριμπάουντ (44-46), έχοντας λιγότερες ασιστ (9-11), παραπάνω κλεψίματα (12-3) και πιο λίγα λάθη (5-12).

Mvp : Ο Γιώργος Δραγκιώτης που είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Πολυτιμότερος των ηττημένων με double double ο Σεραφείμ Μπούσγος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.

Κλειδί : O αλάνθαστος Γιάννης Καστάνης με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα κι 1 μπλοκ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Οι νικητές πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη.