Ορεξάτοι και με όμορφο μπάσκετ παρουσιάστηκαν οι De Troi Bisons (2-5) στην αναμέτρηση τους με την ελλειπέστατη Άρτεμη (5-2) για την όγδοη στάση της West Atlasleague2, χαμογελώντας μετά από 5 αγωνιστικές, με το ευρύ 73-44.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αμφίρροπα αλλά οι γηπεδούχοι με απιμέρους 10-2 με πρωταγωνιστή τον Ορέστη (11π) και τον ρούσσο να σιγοντάρει (5 πόντους), παρά την προσπάθεια του Ελευθεράκη (4) προηγήθηκαν με διπλό σκορ (20-10) στην πρώτη περίοδο.

Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό συντηρώντας διαφορές πέριξ των δέκα πόντων με το ντουέτο Αλέξη (7) και Ορέστη (6), ενώ στην αντίπερα όχθη σκόραραν μόνο οι Διονυσόπουλος (7) και Μαντέλος (6), με τον δείκτη του σκορ να διαμορφώνεται στο 36-23 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα οι Bisons ήταν καταιγιστικοί. Με τους βομβαρδιστές Δ.Ζαχαρίου & Ρούσσο (από 6), συνάμα εμ τον σταθερό Ορέστη (4) έτρεξαν ένα επιμέρους 17-2 καθαρίζοντας τη μπουγάδα, καθώς η άμυνα τους περιόρισε τους αντιπάλους τους σε μόλις 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 58-31.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Ρούσσος (6) και Ορέστης (5) συνέχισαν το..χαβά τους ενώ από την κουρασμένη Άρτεμη, Ελευθεράκης και Διονυσόπουλος (από 4π) συνέβαλα στο απόλυτα δίκαιο τελικό 73-44.

Η ομαδική στατιστική περιγράφει αρκετά πιστά τα δεδομένα του αγώνα. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα δίποντα (53-33%) και τρίποντα (35-0%) πλην των βολών (25-66%), πήραν τα ριμπάουντ (45-37), μοίρασαν πολλαπλάσιες τελικές πάσες (24-9), έκλεψαν μια παραπάνω μπάλα (8-7) υποπίπτοντας σε λιγότερα λάθη (14-15).

Mvp : Ποιός άλλος από τον bomber Κώστα Ορέστη που είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 3 λάθη! Καλύτερος για τους ηττημένους ο Παύλος Μαντέλος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κοψίματα και τρία λάθη.

Κλειδί : Ο Θοδωρής CRS Σιαρές με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη.

Που κρίθηκε ο αγώνας : Στην ποσότητα αλλά και τη μεγαλύτερη αγωνιστική "πείνα" των νικητών.