Στο πλαίσιο του 2ου ημιτελικού του 2ου group της Α2 του ΟΑΚΑ, οι Blue Sharks Neurolife αναμετρήθηκαν με τους Fatherland Havaliers. Με το σκορ του 1ου αγώνα να είναι 59-49 οι Havs είχαν τον 1ο λόγο. Μπορεί οι «καρχαρίες» να μην τα παράτησαν ποτέ, αλλά με όπλο την αποτελεσματικότητα επιθετικά οι Havaliers κέρδισαν άνετα με σκορ 47-63 και πήραν την πρόκριση!

Οι Havaliers έκαναν επίδειξη δύναμης από το 1ο δεκάλεπτο. Πέτυχαν 16 πόντους, δέχθηκαν μόλις 4 από τους νωχελικούς Sharks και δημιούργησαν έτσι μια διαφορά 12 πόντων. Για τους γηπεδούχους Σακελλαρόπουλος και Τομαράς είχαν από 1 καλάθι. 9 πόντους είχε ο Αποσκίτης και 7 ο Ν. Ζαφειρόπουλος για τους Havs.

Πιο ισορροπημένο ήταν το 2ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες έπαιξαν ωραίο και ποιοτικό μπάσκετ με τις σκληρές άμυνες να έχουν την τιμητική τους. 14-16 ήταν το επιμέρους σκορ με την διαφορά υπέρ των Havs να φτάνει τους 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους 4 πόντους είχε ο Σακελλαρόπουλος και από 3 Δεληγιάννης και Πέππας. 9 σερί πέτυχε ο Α. Ζαφειρόπουλος για τους Havaliers.

Η διαφορά αυξήθηκε και άλλο στην 3η περίοδο. Οι Havs έκλεισαν αμυντικά, ενώ επιθετικά ήταν καλοί. Οι Sharks έμειναν πίσω με 19 πόντους και ουσιαστικά είπαν αντίο στην πρόκριση. 11-16 ήταν το επιμέρους σκορ.5 πόντους είχε ο Σακελλαρόπουλος και 4 ο Σκιαδόπουλος. Για τους φιλοξενούμενους 6 πόντους έβαλε ο Γάκης.

Στο διαδικαστικού χαρακτήρα 4ο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους. Το επιμέρους σκορ ήταν 18-15 με τους Havs να κερδίζουν με σκορ 47-63, περνώντας έτσι στην τελική φάση του 2ου group. Για τους νικητές 3 καλάθια έβαλε ο Α. Ζαφειρόπουλος. 9 έβαλε για τους ηττημένους ο Σκιαδόπουλος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ν. Γάκης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ (10-4), 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 35 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Η. Σκιαδόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος σε 29 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ν. Ζαφειρόπουλος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ (8-1), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής!