Την πρώτη νίκη της, στη φετινή σεζόν, πήρε η Havalencia, η οποία κέρδισε τους Bucadors σε ένα «θρίλερ» μέχρι τέλους, με 57-55, για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague 3, στην περιφέρεια North του ΟΑΚΑ, οπότε βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 1-6, με τους αντιπάλους τους, να έχουν πλέον 2-6.

Από την αρχή φάνηκε ότι το ματς θα ήταν αμφίρροπο, αφού στο 5’, το σκορ ήταν 10-9 υπέρ της Havalencia. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 15-10 στο 7’, μετά από τρίποντο που σημείωσε ο Πόλιος. Στη συνέχεια, οι Bucadors κράτησαν το προβάδισμά τους, στο υπόλοιπο της 1ης περιόδου, την οποία και ολοκλήρωσαν με το υπέρ τους, 20-17.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου κυριάρχησαν οι επιθέσεις, οι Bucadors άρχισαν ακόμα πιο δυνατά στη 2η περίοδο και μάλιστα έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους διαφορά, με 24-17 στο 12’, με δίποντο από τον Κρουστάλη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23 στο 15’ και πέρασαν μπροστά με 25-24 στο 16’, με ένα δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα, από τον Μπιζά. Η Havalencia είχε βρει ρυθμό πλέον και το συνολικό σερί της, έφτασε στο 13-0, για να προηγηθεί με 30-24 στο 18’, με τρίποντο του Παπαδόπουλου, ενώ τελικά έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων και συγκεκριμένα με 34-28.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά τους και στο +8, με 36-28 στο 21’ και με 40-32 στο 25’ και τις δύο φορές με δίποντα που πέτυχε ο Καλαμάρας. Εκεί όμως, οι Bucadors ξεκίνησαν μια αντεπίθεση και με 7-0 σερί, μείωσαν σε 40-39 στο 28’, με δίποντο από τον Δημολιάνη. Η Havalencia κράτησε πάντως το προβάδισμα, με 44-41 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Φτάσαμε λοιπόν στην 4η περίοδο, εκεί όπου υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο 32’, το σκορ ήταν ισόπαλο με 44-44, με τους Bucadors να προηγούνται με 46-44 στο 33’, με δίποντο από τον Χρήστου. Στο 37’ όμως, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 52-50, με 2/2 βολές από τον Μπιζά. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 54-52 στο 38’ με δίποντο του Ησαΐα, αλλά ο Παπαδόπουλος με δίποντο με ταμπλό, ισοφάρισε σε 54-54.

Ο Δημολιάνης με 1/2 βολές, έβαλε μπροστά τους Bucadors με 55-54. Ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε για τη Havalencia σε 55-55 με 1/2 βολές στα 37’’ πριν από τη λήξη. Ακολούθησε κλέψιμο και στα 28’’ ο Μπιζάς με 1/2 βολές έκανε το 56-55 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τελικά, μετά από άστοχο σουτ του Κρουστάλη, η Havalencia επικράτησε με 57-55, με τον Μπιζά να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 1/2 βολές στα 5’’ πριν από τη λήξη, αφού στην τελευταία επίθεση για τους Bucadors, ο Ησαΐας αστόχησε σε δίποντο εκτός ισορροπίας, ο Πόλιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά αστόχησε και αυτός, από το «ζωγραφιστό».

MVP: Ο Παπαδόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, έχοντας 20 πόντους (4/6β., 5/7δ., 2/6τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και 18 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Εξαιρετικός ήταν και ο Καλαμάρας, με 18 πόντους (9/17δ., 0/2τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 18 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο σουτ, η διαφορά στην ευστοχία των βολών, αποδείχθηκε καθοριστική, με τη Havalencia να σουτάρει με 11/19 (57,9%) και τους Bucadors με 5/14 (35,7%).

Δεν μπορεί να μην επισημανθεί και το πολύ καλό ματς του Μπιζά για τη Havalencia, αφού είχε 11 πόντους (7/13β., 2/2δ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 18 Efficiency.

Για τους Bucadors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πόλιος με 14 πόντους (1/5β., 5/10δ., 1/4τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.) και 2 ασίστ. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Δημολιάνης με 12 πόντους (2/4β., 5/10δ.), 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.) και 2 ασίστ.