Κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση, οι Bulldogs κέρδισαν τους L.A. Slippers με ευκολία με 69-48, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East της Καισαριανής. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησαν… γκάζι και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα και στις 7 νίκες συνολικά, αφού έχουν πλέον ρεκόρ 7-1, με τους αντιπάλους τους, να υποχωρούν στο 3-5.

Στο ξεκίνημα του αγώνα πάντως, οι L.A. Slippers μπήκαν πιο δυνατά και βρήκαν ρυθμό, με κύριο εκφραστή τον Ραυτογιάννη, με δίποντο του οποίου, προηγήθηκαν με 9-4 στο 5’. Τα Bulldogs αντέδρασαν και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 9-2, με συνέπεια να προηγηθούν με 13-11 στο 8’, έπειτα από ένα δίποντο του Γιαννικόπουλου. Η 1η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-17, σκορ που διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή, από τον Δούσκα για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ αποφασιστικά, με ένα 8-0 σερί και με τρίποντο από τον Γιαννικόπουλο, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, με 27-17 στο 12’. Μάλιστα, οι Bulldogs είχαν βρει τόσο πολύ ρυθμό, που έφτασαν και στο +14, με 35-21 στο 17’, μετά από τρίποντο του Στρατηγαρέα. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με 35-28 υπέρ των γηπεδούχων, αφού οι L.A. Slippers «έτρεξαν» ένα 7-0 σερί στο φινάλε.

Με όρεξη μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ξεκινώντας με ένα 8-0 σερί, με τον Στρατηγαρέα να έχει 2/2 βολές και να κάνει το 43-28 στο 23’, ενώ η διαφορά πήγε και στο +17, με 47-30 στο 25’, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Γιαννικόπουλος. Η ίδια διαφορά παρέμεινε μέχρι και το φινάλε της 3ης περιόδου, που βρήκε τα Bulldogs να είναι μπροστά με 56-39.

Η διαφορά μεγάλωσε και άλλο, αφού στο 31’, το σκορ έγινε 60-39 υπέρ των γηπεδούχων, με ένα δίποντο που σημείωσε ο Χρηστίδης. Το +21 παρέμεινε και λίγο αργότερα, με το σκορ να είναι 65-44 στο 35’. Αυτή ήταν και η διαφορά με την οποία και ολοκληρώθηκε αυτή η αναμέτρηση, με τους Bulldogs να κερδίζουν τους L.A. Slippers με το τελικό σκορ να είναι 69-48.

MVP: Ο Στρατηγαρέας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (5/6β., 2/6δ., 3/7τρ.) και 13 αμυντικά ριμπάουντ, έχοντας επίσης 4 ασίστ, 2 τάπες και 25 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Από κοντά και ο Γιαννικόπουλος, που έκανε επίσης νταμπλ-νταμπλ, με 15 πόντους (3/5δ., 3/8τρ.) και 10 αμυντικά ριμπάουντ, έχοντας επίσης 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 24 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Τα Bulldogs σούταραν καλύτερα σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (88,9% έναντι 50% στις βολές, 47,2% έναντι 31,9% στα δίποντα και 37,5% έναντι 17,9% στα τρίποντα), ενώ είχαν επίσης περισσότερα ριμπάουντ (44 έναντι 40) και πολλές παραπάνω ασίστ (20 έναντι 8).

Για τα Bulldogs, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Δρεκόλιας, έχοντας 14 πόντους (1/1β., 2/6δ., 3/7τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Όσον αφορά στους L.A. Slippers, ο Ραυτογιάννης ήταν ο μοναδικός παίκτης τους, με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας 17 στο σύνολο (1/3β., 8/16δ., 0/5τρ.), καθώς επίσης 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.