Τη 2η θέση καπάρωσαν τα Bulldogs, τα οποία πήραν τη νίκη που χρειάζονταν στο φινάλε της κανονικής σεζόν. Συγκεκριμένα, την Παρασκευή (21/04) στην Καισαριανή, κέρδισαν τη Voskonia με 75-67, για την 22η και τελευταία αγωνιστική στην περιφέρεια East της AtlasLeague 2. Οι «Βοσκοί» από τη μεριά τους, ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι εξ αρχής, αφού είχαν εξασφαλίσει την 1η θέση πριν από την έναρξη των Play Offs και τελικά έχουν ρεκόρ 18-4, ενώ τα «Σκυλιά» έκλεισαν την κανονική περίοδο στο 17-5.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σαν ένα… All Star Game. Οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερα στην επίθεση, με τις άμυνες να έχουν πάει… περίπατο και η εναλλαγή στο προβάδισμα ήταν συνεχής. Τα Bulldogs έφτασαν μέχρι και στο +4, με 8-4 στο 2’ μετά από δίποντο του Τσιλιμπάρη. Η Voskonia προηγήθηκε με 14-11 στο 6’ με δίποντο του Μανσούρ και τελικά έκλεισε την 1η περίοδο μπροστά με 26-25.
Τα δεδομένα άλλαξαν τελείως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, βρίσκοντας λύσεις στο αμυντικό κομμάτι και «έτρεξαν» ένα σερί 14-0, με αποτέλεσμα να φτάσουν να προηγούνται με 39-26 στο 14’, έπειτα από ένα τρίποντο του Κεκερή. Η Voskonia μείωσε σε 42-30 στο 17’ με δίποντο του Λιάκου, αλλά τα Bulldogs τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με +14, με σκορ 46-32.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση στο προβάδισμά τους. Η Voskonia πάντως δεν κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά μέχρι και 10 πόντους, με τον Προωτόπαπα να σκοράρει ένα δίποντο και να μειώνει σε 56-46 στο 25’. Τελικά, τα Bulldogs ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με ένα δίποντο του Λουλούδη, που έκανε το 62-50 υπέρ τους.
Η Voskonia πάντως βρήκε τον τρόπο να μπει ξανά στο ματς και με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Μαστρογιάννης, μείωσε στους 4 πόντους τη διαφορά, με σκορ 67-63 στο 35’. Μετά από τάιμ άουτ, τα Bulldogs βρήκαν ένα μεγάλο τρίποντο ψυχολογίας, με τον Κεκερή να διαμορφώνει το 70-63 στο 36’, ενώ ο Λουλούδης με γκολ-φάουλ, έκανε το 73-63 στο 37’ και τελείωσε τα πάντα. Το τελικό σκορ ήταν 75-67 υπέρ των Bulldogs.
MVP: Ο Λουλούδης έκανε τρομερή εμφάνιση, αφού τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (3/7β., 10/15δ., 3/6τρ.), 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 1 τάπα και 36 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Κεκερής είχε 15 πόντους (3/8δ., 3/4τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Κομβική αποδείχθηκε η 2η περίοδος, με τα Bulldogs να έχουν επί μέρους σκορ 21-6 υπέρ τους, καθώς και το ότι άντεξαν στην 4η περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 67-63. Επίσης, μεγάλη ήταν η διαφορά στα τρίποντα, με τους νικητές να έχουν 8/23 (34,8%) και τους ηττημένους μόλις 1/15 (6,7%).
Για τους νικητές, νταμπλ-νταμπλ είχε ο Τσιλιμπάρης με 12 πόντους (1/1β., 4/8δ., 1/5τρ.), 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Η Voskonia είχε για πρώτο σκόρερ τον Μανσούρ (15π., 3/6β., 6/7δ., 5ρ., 3ασ., 1κλ., 1τάπ.) και συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού ακολούθησαν οι Πρωτόπαπας (14π., 0/5β., 7/14δ., 0/9τρ., 8ρ., 4ασ., 1τάπ.), Λιάκος (12π., 2/2β., 5/11δ., 0/4τρ., 8ρ., 7ασ., 1τάπ.), Ταγκούλης (11π., 3/5β., 4/10δ., 0/1τρ., 8ρ., 2ασ., 1τάπ.) και Μαστρογιάννης (11π., 0/1β., 4/6δ., 1/1τρ., 2ασ., 1ρ., 1κλ.).