Πραγματοποιώντας ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δέχθηκαν μόλις 11 πόντους και πέτυχαν 30, οι Cava Boys νίκησαν τους Athenian Warriors με 54-36 την Κυριακή (26/03) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, στο 1st Group της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια North. Έτσι, έχουν πλέον ρεκόρ 13-7 και είναι μόνοι στην 3η θέση, εκμεταλλευόμενοι την ήττα των Unbroken από τους Saronic Hornuts. Όσο για τους φιλοξενούμενους, υποχώρησαν στο 10-9 και είναι στην 6η θέση μαζί με το People Cafe.
Πιο δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Cava Boys, οι οποίοι και προηγήθηκαν με 6-2 στο 4’ μετά από καλάθι του Ράπτη και με 12-6 στο 7’, έπειτα από ένα τρίποντο του Στεργιώτη. Οι Athenian Warriors μείωσαν σε 12-10 στο 9’ με τρίποντο από τον Δημητρακόπουλο και τελικά ισοφάρισαν με δίποντο του Λούβαρη σε 14-14, σκορ με το οποίο και τελείωσε η 1η περίοδος.
Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά, οι Cava Boys βρέθηκαν μπροστά με 18-16 στο 14’ με δίποντο από τον Γκίζη και μετά με 22-18 στο 18’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Τζίκα. Πάλι υπήρξε αντίδραση από τους Athenian Warriors, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 22-22 στο 17’ με ένα δίποντο από τον Νανούση, ενώ έκλεισαν και το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με 25-24.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, αν και αρχικά οι Athenian Warriors προηγήθηκαν με 29-26 στο 22’ με δίποντο από τον Λεμονιά και με 33-30 στο 25’ με δίποντο του Λούβαρη. Οι Cava Boys πέρασαν μπροστά με 34-33 στο 28’, έπειτα από δίποντο του Αλέξη και έκλεισαν την 3η περίοδο με 8-0 σερί, αφού προηγήθηκαν με 38-33, δηλαδή με 5 πόντους διαφορά.
Με… φόρα συνέχισαν οι Cava Boys και στην 4η περίοδο, όπου έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ανοίγοντας συνεχώς τη διαφορά. Συνολικά, έκαναν σερί 15-0 και προηγήθηκαν με 45-33 στο 33’ με δίποντο από τον Στεργιώτη. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το τελικό σκορ ήταν το 54-36 υπέρ των γηπεδούχων.
MVP: Ο Ράπτης ήταν ο καλύτερος παίκτης του ματς, έχοντας 17 πόντους (1/2β., 8/12δ., 0.3τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και 20 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Καλή εμφάνιση και από τον Στεργιώτη, με 15 πόντους (2/2β., 5/6δ., 1/3τρ.) και 5 αμυντικά ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 30-11 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν αρκετά πιο εύστοχοι στα δίποντα συνολικά (20/34 με 58,8% έναντι 13/33 με 39,4%), ενώ έδωσαν και 9 ασίστ παραπάνω (10 έναντι 1).
Για τους Cava Boys, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Αλέξης, με 10 πόντους (2/3δ., 2/6τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Όσον αφορά στους Athenian Warriors, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούβαρης με 13 πόντους (1/2β., 6/12δ., 0/2τρ.), έχοντας επίσης και 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.).