Το αήττητό τους, διατήρησαν οι Cava Boys στο 1st Group της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια North του ΟΑΚΑ, αφού πήραν την τέταρτη νίκη τους, σε ισάριθμα παιχνίδια στη σεζόν, επικρατώντας των Saronic Hornuts με 63-51 για την 4η αγωνιστική. Έτσι, έχουν ρεκόρ 4-0 και παραμένουν στην κορυφή, ενώ οι ηττημένοι έχουν 2-2 από τη μεριά τους.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, δεν υπήρξε μεγάλη παραγωγικότητα στο επιθετικό κομμάτι και από τις δύο πλευρές. Οι άμυνες ήταν σε πρώτο πλάνο, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί στις προσπάθειές τους, για αυτό και πήραν ένα μικρό προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με σκορ 11-6.

Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Cava Boys μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Πιο αναλυτικά, άρχισαν με 7-0 σερί και προηγήθηκαν με 18-6 στο 12’. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 16’, οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +15, με σκορ 26-11. Εν τέλει, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 34-19.

Στο δεύτερο μέρος, οι Saronic Hornuts έκαναν μία προσπάθεια για να μαζέψουν τη διαφορά και να μπουν ξανά στο ματς. Για αυτό και μείωσαν στους 10 πόντους, με σκορ 39-29 στο 26’. Παρόλα αυτά, οι Cava Boys αντέδρασαν με ψυχραιμία και βρήκαν λύσεις για να προηγηθούν με +14, με το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου να είναι 45-31.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς στο 33’, όταν και βρέθηκαν να προηγούνται με 52-33. Από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν το να μειώσουν τη διαφορά. Το τελικό σκορ, ήταν το 63-51 υπέρ των Cava Boys.

MVP: Δύσκολη επιλογή, γιατί οι Cava Boys είχαν πολλούς πρωταγωνιστές, αλλά πάμε στον πρώτο σκόρερ, τον Τζίκα, που είχε 11 πόντους (3/5β., 4/7δ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 13 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Αρκετά καλή εμφάνιση έκανε και ο Στεργιώτης με 10 πόντους (0/1β., 5/9δ., 0/2τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Οι Cava Boys έλεγξαν τον ρυθμό από την αρχή του ματς και με «όπλο» την ομαδικότητά τους, έφτασαν σε μία σχετικά εύκολη νίκη, κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Από τη μεριά των Saronic Hornuts, ο Γουναρίδης έκανε νταμπλ-νταμπλ (16π., 13ρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γουβόπουλος (10π., 2κλ.).

Ενδιαφέρον στατιστικό είναι πάντως, το ότι οι ηττημένοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έχοντας 42 (25αμ.-17επ.) έναντι 33 (26αμ.-7επ.) των νικητών. Οι Cava Boys είχαν πάντως διπλάσιες ασίστ (12 έναντι 6), ενώ ήταν και αρκετά πιο εύστοχοι στα δίποντα με ποσοστό 52,6% (20/38), έναντι σε 32% (16/50) των Hornuts.