Με σπασμένα τα φρένα το ORLANDO TRAGIC πέρασε πάνω από το ΧΑΟΣ!!!

Ο Δημήτρης Γκόρος σε ακόμα ένα ματς πήρε από το χέρι τους Tragic και με το μοίρασμα του παιχνιδιού τους οδήγησε στην 14η νίκη τους (14-4) και τους κράτησε ζωντανούς στο κυνήγι της κορυφής της League 3. Αφήνοντας το ΧΑΟΣ στην 8η θέση του ομίλου (9-9), βλέποντας τις ελπίδες της έκτης θέσης να απομακρύνονται.

Οι δύο ομάδες  στην αρχή του αγώνα δεν κατάφεραν να βρούνε ρυθμό και αυτό φάνηκε από το χαμηλό επιθετικά παιχνίδι του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Tragic να είναι μπροστά με 10-13.Με τον Λάμπο να προσπαθεί για το ΧΑΟΣ κοντά στο καλάθι και τους Γκόρο, Σαρακηνό να σκοράρουν για τους Tragic. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πυρπυλής αξιοποίησε τις πάσες του Γκόρου ο Κομνιανός μπήκε και αυτός στην επιθετική εξίσωση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει το +7 στο ημίχρονο και το 19-26.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού ήρθε και το τέλος για το ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα. Με τον Πυρπυλή να σκοράρει από τα 6,75 μαζί με τον Σαρακηνό, τον Ντάσιο κοντά στο καλάθι τον Γκόρο να μαζεύει σκουπίδια και να δίνει ασιστ, έγιναν όλα απλά. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +22 και το 26-48 μετά από τριάντα λεπτά αγώνα. Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου ούτε στην τελευταία περίοδο. To Orlando Tragic συνέχισε με σπασμένα φρένα και το ΧΑΟΣ δεν μπορούσε με τίποτα να κάνει κάτι καλό επιθετικά. Το επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν 8-25 με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 34-73. Με τους Tragic να μην αφήνουν περιθώρια για αμφισβήτηση και πάνε για την τελική ευθεία αγριεμένοι

MVP της αναμέτρησης, βάσει στατιστικής και εικόνας, ήταν ο Δημήτρης Γκόρος με ένα παιχνίδι στο όριο του triple double τελείωσε με 9 πόντους, 13(12-1) ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από το ΧΑΟΣ ξεχώρισε ο Λάμπος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Παίκτης-κλειδί ήταν ο Πυρπυλής, με  17πόντους, 2 ασίστ, 7(6-1) ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Το ματς κρίθηκε στο φοβερό δεύτερο ημίχρονο, όπου οι Orlando Tragic αγρίεψαν και πραγματικά με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, διέλυσαν το ΧΑΟΣ.