Αποδίδοντας πολύ όμορφο μπάσκετ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και ρίχνοντας… στροφές στην τελευταία περίοδο, οι Chavaliers πήραν μία άνετη νίκη με 77-48 επί των Miami Heak την Παρασκευή (07/04) στο κλειστό της Καισαριανής. Το παιχνίδι αυτό διεξήχθη για το Final-8 του AtlasCup και οι τυπικά γηπεδούχοι, πήραν την πρόκριση για το Final-4 του θεσμού. Να προσθέσουμε ότι πρόκειται για δύο ομάδες της AtlasLeague. Οι Chavaliers είναι πρώτοι στην περιφέρεια North του ΟΑΚΑ με ρεκόρ 20-1 και οι Miami Heak είναι στην 3η θέση στην περιφέρεια East στο Sala Sport του Ίλιον με 13-6.
Από την πρώτη στιγμή, φάνηκε ότι οι τυπικά γηπεδούχοι έχουν μπει δυνατά. Μετά από τα νευρικά πρώτα λεπτά, προηγήθηκαν με 5-0 στο 4’, με ένα δίποντο και 3/3 βολές από τον Τσιώμο. Οι Miami Heak μείωσαν σε 5-2 στο 5’ με καλάθι του Δαβιλά, αλλά  οι Chavaliers αύξαναν συνεχώς τη διαφορά και προηγήθηκαν με 19-6, σκορ με το οποίο και έληξε η 1η περίοδος.
Με τον ίδιο ρυθμό άρχισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν πολύ γρήγορα σε προβάδισμα με 20 πόντους διαφορά, με σκορ 28-8 στο 14΄, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Γεωργικόπουλος. Οι Miami Heak δυσκολεύονταν πολύ να ακολουθήσουν και μείωσαν μέχρι τους 16 πόντους, σε 30-14 στο 16’, με δίποντο του Γιώργου Δημητρόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +25 για τους Chavaliers, με 41-20, με buzzer beater τρίποντο που πέτυχε ο Ντάσης στην εκπνοή.
Οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 40 πόντους διαφορά, με τον Σταύρο Αντωνόπουλο να σκοράρει τρίποντο και να κάνει το 68-28 στο 29’. Τελικά, η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τους Chavaliers μπροστά με 70-31.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν εμφανές ότι οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ρίξει ρυθμό. Οι Miami Heak προσπάθησαν από τη μεριά τους, να κατεβάσουν τη διαφορά και τελικά τα κατάφεραν να την πάνε κάτω από τους 30 πόντους. Κι αυτό διότι το τελικό σκορ ήταν το 77-48 υπέρ των Chavaliers.
MVP: Ο Ντάσης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους (3/6δ., 4/5τρ.), έχοντας και το κορυφαίο Efficiency με 18. Κατά τα άλλα τελείωσε το ματς με 4 ασίστ και 1 επιθετικό ριμπάουντ.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Τσέλιος προσέφερε 15 πόντους (3/5δ., 3/4τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Chavaliers κυριάρχησαν σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Τη μεγάλη διαφορά, την έκαναν τα 9 παραπάνω εύστοχα τρίποντα (11/30 έναντι 2/21) και οι 14 περισσότερες ασίστ (21 έναντι 7).
Για τους νικητές, ο Τσιώμος είχε 13 πόντους (7/10β., 3/5δ., 0/1τρ.), 6 ριμπάουντ (1αμ.-5επ.) και 1 κλέψιμο, ενώ ο Σταύρος Αντωνόπουλος πρόσθεσε 10 πόντους (2/3δ., 2/4τρ.), 3 ασίστ και 1 επιθετικό ριμπάουντ.