Ρεβάνς για την προ λίγου καιρού ήττα για το πρωτάθλημα πήραν το βράδυ της Παρασκευής οι Chavaliers και συνάμα την πρόκριση για τους 8 του Atlas Cup όταν και αντιμετώπισαν την Πέρα Κλούμπ Μπασκετμπώλ μετά από μεγάλη μάχη που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν. Οι μεν γηπεδούχοι σκόραραν από τα 6.75 με τον Ντάση (8π) και τον Τσέλιο (6) με τους αντιπάλους τους να προσπερνούν με ένα 5-0 με τους Κουλούρη (6) και Καναβό (5), για το 15-17 στο πέρας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι με τον Κουλούρη να δείχνει ασταμάτητος (12π) είχαν ένα μικρό προβάδισμα που κράτησαν παρά το μεστό παιχνίδι του Τζιγκουνάκη (9π) , με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 36-37.

Οι "Ιππότες" ανέβασαν την απόδοση τους μετά την ανάπαυλα. Με ένα 12-3 με το ντουέτο Τσέλιου (9) και Τζιγκουνάκη (7) έφτασαν στο +8, όμως οι "Πολίτες" κρατήθηκαν κοντά χάρη στους Ασφή (5) και Κουλούρη (4). Σκορ τρίτης περιόδου 55-51.

Στην τελική ευθεία έπεσε λίγο το τέμπο. Η Πέρα με τα τρίποντα των Χρόνη και Καναβού προσπέρασε, όμως οι Chavs απάντησαν με ένα 7-0 με τον Ντάση (9) να το παίρνει πάνω του οδηγώντας στην πρόκριση την ομάδα του με το τελικό 68-61 !

Η στατιστική μας δείχνει πως οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (34-28%) και βολές (62-54%) παρά δίποντα (35-41%). Κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ (46-39), είχαν ίδια δημιουργία (από 12 ασιστ), λιγότερα κλεψίματα (3-7) και ένα λιγότερο λάθος (7-8).

MVP αλλά και πρώτος σκόρερ αναδειχθηκε ο Παναγιώτης Ντάσης έχοντας 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Πολυτιμότερος για τους ηττημένους με double double ο Παναγιώτης Κουλούρης που κατέγραψε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1μπλοκ και 3 λάθη.

Παίκτης «κλειδί» ο Βαγγέλης Τσέλιος με double figures και 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Που κρίθηκε ο αγώνας :  Οι νικητές άντεξαν στην πίεση και με καλύτερο φίνις πήραν την πρόκριση !