Την έκτη νίκη τους, σε ισάριθμα ματς στην AtlasLeague 2 στην περιφέρεια East της Καισαριανής, πέτυχαν τα Bulldogs, που κέρδισαν την Cobra Kai με 76-66 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Έτσι, διατήρησαν και το αήττητό τους, έχοντας ρεκόρ 6-0, ενώ οι αντίπαλοί τους, υποχώρησαν στο 3-3.

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε τα στοιχεία του ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αν και η 1η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Κι αυτό διότι τα Bulldogs μπήκαν στο παρκέ με πολύ μεγάλη συγκέντρωση και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά από νωρίς και να προηγηθούν και με 18-5 στο 8’, για να προηγηθούν τελικά με 20-11 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Περνάμε στη 2η περίοδο, εκεί όπου η Cobra Kai ισορρόπησε και αρχικά μείωσε στον πόντο, σε 26-25 στο 15’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, δηλαδή στο 16’, είχε περάσει και μπροστά στο σκορ μάλιστα, με 29-28. Συνεχίστηκε η μάχη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο και βρήκε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 33-33.

Υπήρχαν ανοιχτοί λογαριασμοί, που συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, τα Bulldogs κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, μιας και προηγήθηκαν με 50-41 στο 25’. Η Cobra Kai προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε στους 5 πόντους, μιας και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Bulldogs να είναι μπροστά με 58-53.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ακόμα πιο δυνατά στην 4η περίοδο και μάλιστα έφτασαν εκ νέου σε διψήφια διαφορά, με σκορ 67-55 στο 31’. Η Cobra Kai έκανε ένα σερί 6-0 και μείωσε σε 67-61 στο 34’, δείχνοντας ότι ακόμα έχει «σφυγμό». Εκεί όμως, τα Bulldogs έκαναν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 74-61 στο 36’, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, με το τελικό σκορ να είναι το 76-66 υπέρ τους.

MVP: Πολυτιμότερος παίκτης του ματς ήταν ο Δρεκόλιας, ο οποίος αποτέλεσε και τον πρώτο σκόρερ των νικητών, με 21 πόντους (6/12δ., 3/4τρ.), έχοντας επίσης 6 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 22 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Νταουντάκης προσέφερε 16 πόντους (3/5β., 5/8δ., 1/2τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, έχοντας 17 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά η μεγάλη διαφορά στον αγώνα, ήταν τα τρίποντα, με τα Bulldogs να έχουν 42,9% (9/21) και την Cobra Kai μόλις 6,7% (1/15).

Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιαννικόπουλος (13π., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 10 Efficiency), ενώ άξιο αναφοράς είναι το ότι ο Στρατηγαρέας τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ορφανίδης ξεχώρισε στην επίθεση, όντας και ο πρώτος σκόρερ του ματς, με 25 πόντους (3/3β., 11/21δ., 0/9τρ.), έχοντας επίσης 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.), ενώ ο Ρίπης έκανε νταμπλ-νταμπλ (12π., 16ρ., 4ασ., 1κλ., 1τάπ.). Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Μοσχούλας (13π., 4ρ., 4ασ., 3κλ.) και Καρακατσάνης (11π., 8ρ., 7ασ., 3κλ.).