Ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καισαριανής, με την Cobra Kai να καταφέρνει να φτάσει στη νίκη επί της Voskonia με 68-59 για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East. Έτσι, βελτίωσε το ρεκόρ της, στο 5-3 και πλησίασε στη μία νίκη την αντίπαλό της, η οποία υπέστη μόλις τη δεύτερη ήττα της, στη σεζόν και υποχώρησε στο 6-2.

Στην αρχή του αγώνα, η Voskonia πήρε ένα προβάδισμα με 7-2 στο 3’, έπειτα από 2/2 βολές του Μοναστηριώτη, αλλά οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 8-7 στο 5’, με δίποντο που σημείωσε ο Καρακατσάνης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13 στο 8’, με δίποντο από τον Λιάκο, αλλά με νέο 6-0 σερί, η Cobra Kai τελείωσε την 1η περίοδο με προβάδισμα 6 πόντων, με 19-13, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Σακελλάρη.

Ακόμα πιο δυνατά ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα στο 11’, με 24-13, με ένα δίποντο από τον Κωνσταντινόπουλο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +15, με 30-15 στο 13’, έπειτα από 2/2 βολές του Ορφανίδη. Η Voskonia αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 10-2, μείωσε σε 32-25 στο 18’, με 2/2 βολές από τον Μοναστηριώτη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Cobra Kai να προηγείται με 34-27.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και στο 25’ είχαν ήδη μειώσει σε 40-38, μετά από 2/2 βολές που πέτυχε ο Λιάκος, ενώ έφτασε και στο -1, με μία βολή από τον Μαστρογιάννη, που μείωσε σε 40-39 στο 26’. Η Cobra Kai κράτησε όμως το προβάδισμα με… νύχια και με… δόντια, οπότε με δίποντο του Ορφανίδη ήταν μπροστά στο σκορ με 49-46 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Η Voskonia άρχισε αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μαστρογιάννη να βάζει άμεσα τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 49-49 στο 31’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 σερί και προηγήθηκαν με 57-49 στο 35’, έπειτα από 1/2 βολές από τον Μοσχούλα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στον πόντο, μειώνοντας με 7-0 σερί σε 57-56 στο 38’, έπειτα από τρίποντο του Μαστρογιάννη. Το 5-0 σερί της Cobra Kai μετά από μεγάλο τρίποντο του Ορφανίδη υπό πίεση, έφερε το 62-57 στο 39’ και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που με τη διαδικασία των βολών, έφτασαν στο τελικό 68-59 στη συνέχεια.

MVP: Ο Ορφανίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του, στη νίκη, έχοντας 23 πόντους (11/13β., 3/5δ., 2/8τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 17 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Κωνσταντινόπουλος είχε το μεγαλύτερο Efficiency (24) και άγγιξε το τριπλ-νταμπλ, έχοντας 13 πόντους (3/4β., 2/4δ., 2/10τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα.

Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα παιχνίδι όπου τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, αποδείχθηκε σημαντικό το γεγονός ότι οι νικητές είχαν 10 παραπάνω ασίστ (18 έναντι 8), διπλάσια κλεψίματα (12 έναντι 6) και 8 λιγότερα λάθη (10 έναντι 18).

Για την Cobra Kai, υπήρξαν δύο ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Καρακατσάνης είχε 14 πόντους (0/2β., 7/14δ., 0/3τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Μοσχούλας προσέφερε 11 πόντους (3/4β., 4/7δ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.),, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Όσο για τη Voskonia, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ. ήταν ο Ταγκούλης με 19 πόντους (3/5β., 5/14δ., 2/4τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης και οι Μαστρογιάννης (13π., 1/2β., 3/3δ., 2/2τρ., 1ρ., 1ασ., 1κλ.) και Λιάκος (12π., 6/8β., 3/8δ., 0/5τρ., 9ρ., 3ασ., 1κλ.).