Ύστερα από ένα σχεδόν ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Retro Stars έκαναν ένα εντυπωσιακό δεύτερο μέρος, με επί μέρους σκορ το 34-17 υπέρ τους και έτσι έφτασαν στην πρώτη νίκη τους, στο πρωτάθλημα την Κυριακή (19/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, με 64-43 επί των Saronic Hornuts. Ο αγώνας αυτός αφορούσε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια North και πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 1-5, με τους ηττημένους να υποχωρούν στο 2-4 από τη μεριά τους.
Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη για το ποιος θα πάρει τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το πρώτο καλάθι και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Βρυώνη, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο ίδιο λεπτό με τρίποντο του Δημήτρη Νιφόρα. Ακολούθησαν έξι εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους Retro Stars να είναι μπροστά με 14-10 στο 6’ με τρίποντο από τον Γιώργο Νιφόρα. Η 1η περίοδος έκλεισε όμως με σερί 8-0 από τους Saronic Hornuts και προηγήθηκαν με 18-14 μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Φιλιππίδης.
Με 5-0 σερί άρχισαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν έτσι με 19-18 στο 13’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Δημήτρη Νιφόρα. Οι Saronic Hornuts πέρασαν μπροστά με τη σειρά τους, με 20-19 στο 14’, έπειτα από ένα δίποντο του Τσόλα. Μετά όμως, οι Retro Stars επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με σερί 7-0, βρέθηκαν να προηγούνται με 26-20 στο 17’ με ένα δίποντο από τον Βασιλάκο, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους, 30-26.
Πάμε και στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Έτσι, έφτασαν σε διψήφια επίπεδα, με 38-28 στο 23’ με δίποντο του Κυριαζή, ενώ πήγαν και στο +14, με 42-28 στο 24’, με ένα δίποντο από τον Σωτηρόπουλο. Οι Saronic Hornuts αντέδρασαν και μείωσαν σε 42-33 στο 27’, με ένα δίποντο από τον Φιλιππίδη, αλλά η 3η περίοδος έκλεισε με 46-33 υπέρ των Retro Stars.
Οι «Αστέρες» ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με καλάθι από τον Παπαγιαννίδη, για το υπέρ τους, 48-33 στο 31’, αλλά οι Saronic Hornuts απάντησαν με σερί 7-0, για να μειώσουν σε 48-40 στο 33’, έπειτα από ένα τρίποντο του Τσόλα. Με ένα σερί 8-0 όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16, με 56-40 στο 35’ με ένα δίποντο από τον Γιώργο Νιφόρα. Τα πάντα τελείωσαν ουσιαστικά εκεί. Οι Retro Stars έφτασαν τελικά να κερδίσουν με το τελικό 64-43.
Player Of The Game: Ο Βασίλης Κυριαζής των Retro Stars, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, έχοντας 14 πόντους (7/10δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.) και το κορυφαίο Efficiency με 14.
Παίκτης-Κλειδί: Το ίδιο Efficiency (14) είχε και ένας ακόμα παίκτης των νικητών και συγκεκριμένα ο Μαρίνος Σωτηρόπουλος, που τελείωσε το ματς με 8 πόντους (2/3β., 3/6δ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Retro Stars ήταν πολύ πιο εύστοχοι, τόσο στις βολές (11/17 με 64,7% έναντι 1/9 με 11,1%), όσο και στα δίποντα (22/45 με 48,9% έναντι 12/32 με 37,5%).
Άλλους τρεις διψήφιους παίκτες στην επίθεση είχαν οι νικητές και αυτοί ήταν οι Γιώργος Νιφόρας (16π., 2/4β., 4/7δ., 2/6τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ), Γιάννης Βασιλάκος (10π., 4/5β., 3/5δ., 2ρ., 2ασ., 1κλ.) και Δημήτρης Νιφόρας (10π., 3/5β., 2/8δ., 1/5τρ., 7ρ.).
Για τους Saronic Hornuts τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Γιώργος Ορφανίδης (11π., 0/2β., 1/6δ., 3/5τρ., 2ασ., 1ρ., 1κλ), Σεραφείμ Τσόλας (11π., 4/7δ., 1/11τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ.) και Χρήστος Φιλιππίδης (10π., 1/5β., 3/5δ., 1/3τρ., 9ρ.).