Αν και θεωρητικά ήταν το αουτσάιντερ, οι Αργώ Κίνητοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 62-55 επί των Royals την Παρασκευή (19/01) στο κλειστό Sala Sport στο Ίλιον, κάνοντας μεγάλη ανατροπή από το -14 με το οποίο ήταν πίσω στο 26’ του αγώνα. Πρόκειται για ένα παιχνίδι, το οποίο και αφορούσε στην έναρξη δεύτερου γύρου, ενώ διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια West. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-9, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 6-5.

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς καμία ομάδα να μπορέσει να ξεχωρίσει, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 2’ με τον Μαργωμένο, για να προηγηθούν με 2-0, με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά με 3-2 στο 4’, με μία βολή αρχικά και με ένα δίποντο του Γερονικολόπουλου στη συνέχεια. Οι Royals προηγήθηκαν με 10-7 στο 9’ με τρίποντο από τον Μπιστούνα, με την 1η περίοδο να λήγει με το υπέρ τους, 10-8, αφού οι Αργώ Κίνητοι μείωσαν με μία βολή από τον Μπίλια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να γίνεται 17-17 στο 14’, αφού οι Αργώ Κίνητοι ισοφάρισαν με τρίποντο που έβαλε ο Γερονικολόπουλος. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 27-17 στο 17’, έπειτα από δίποντο του Σωτήρη Καραλή. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Royals να έχουν ένα προβάδισμα με 30-22.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν και να καθαρίσουν το ματς. Για αυτό και βρέθηκαν να προηγούνται με +14, με το υπέρ τους, 44-30 στο 26’, χάρις σε μία εύστοχη βολή από τον Μότσιο. Οι Αργώ Κίνητοι αντέδρασαν όμως και με 10-0 σερί, μείωσαν σε 44-40 στο 29’, με ένα δίποντο από τον Ντικμπασάνη. Η 3η περίοδος τελείωσε με 46-40 υπέρ των Royals, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Μπούκας.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 50-45 στο 32’, μετά από ένα δίποντο του Μπολοτάκη. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν μπροστά με 53-50 στο 34’ με δίποντο από τον Μπίλια. Οι Royals μείωσαν σε 56-55 στο 38’, με ένα τρίποντο από τον Μπούκα. Εκεί όμως, οι Αργώ Κίνητοι πέτυχαν τρία δίποντα με τους Γερονικολόπουλο, Ντικμπασάνη και Αλεξόπουλο, με συνέπεια να πάρουν μεγάλη νίκη με 62-55.

Player Of The Game: Οι Αργώ Κίνητοι είχαν την μεταγραφή του Ηλία Ντικμπασάνη, ο οποίος πέτυχε το κορυφαίο Efficiency με 17, αφού τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, με 11 πόντους (4/9δ., 1/3τρ.), 10 ριμπάουντ (5αμ.-5επ.), 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Παίκτης-Κλειδί: Φοβερό ματς στην επίθεση έκανε ο Δημήτρης Μπίλιας των νικητών, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους (6/9β., 10/20δ., 0/3τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.) και 1 ασίστ.

Που κρίθηκε το ματς: Σίγουρα στην εντυπωσιακή 4η περίοδο που έκαναν οι Αργώ Κίνητοι, με το επί μέρους σκορ να είναι 22-9 υπέρ τους, κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Επίσης, σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα δίποντα, όπου οι νικητές έβαλαν 6 παραπάνω (22/55 με 40% έναντι 16/44 με 36,4%).

Από τη μεριά τους, οι Royals είχαν για πρώτο σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, τον Θεόδωρο Μπολοτάκη (12π., 6/19δ., 11ρ., 2ασ.), ενώ διψήφιος ήταν και ο Δημήτρης Μπούκας (10π., 2/5δ., 2/11τρ., 4ρ., 1ασ.). Αξιοσημείωτη επίδοση ήταν και τα 19 ριμπάουντ που μάζεψε ο Σωτήρης Καραλής.