Πολύ ωραίο μπάσκετ από όλους, με την Άρτεμις να ξεκινάει εξαιρετικά φτάνοντας στο +14, τους ελλιπείς Royals να βρίσκουν απαντήσεις και να γυρίζουν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά να μην μπορούν να ακολουθήσουν την πίεση των «μαύρων» στα τελευταία λεπτά και να πηγαίνει η ομάδα των Χατζημπίλ, Νιόνιοβιτς, Κωστούρου και του… παππού των 26 πόντων, στο 10-2 του Δυτικού ομίλου της Division 1, αφήνοντας τους «άσπρους» στο 6-6.

Οι τυπικά γηπεδούχοι λοιπόν μπήκαν με πολύ γρήγορο ρυθμό και πολύ καλούς συνδυασμούς στην επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα 14 πόντων στο δεκάλεπτο (26-12), με τους Διονυσόπουλο, Τσιρώνη, Ορέστη να είναι εύστοχοι από όλες τις αποστάσεις και τους Οικονόμου, Φώτογλου, Καραλή να βρίσκουν στόχο για τους Royals, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 41-32, με ποιοτικό μπάσκετ και τους Ελευθεράκη, Νικολόπουλο, Σφογγάρη να συμβάλλουν στο σκοράρισμα της Αρτέμιδας.

Μπαλωμένος και Μπιστούνας ανέβαζαν σταδιακά απόδοση για τους «άσπρους» και με τον Καραλή να συνεχίζει να κερδίζει μονομαχίες στις ρακέτες, άρχισε να αλλάζει σιγά σιγά το παιχνίδι και σε συνδυασμό με μια χαλαρότητα που έδειξαν οι «μαύροι» το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-52, κάτι που «ξύπνησε» την ομάδα του Νιόνιοβιτς, ο οποίος έβαλε τις φωνές στους συμπαίκτες του και με πρώτο τον κύριο Βασίλη Χατζηγεωργιάδη ξεκίνησε η αντεπίθεση που έφερε πάλι την Άρτεμις μπροστά και την κράτησε ως το τέλος, με τον Κωνσταντίνου να είναι εξαιρετικός, παρόλο που οι Ρόγιαλς ήταν πολύ καλοί και τους πρόδωσαν οι δυνάμεις τους στο φινάλε (77-69).

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Κωνσταντίνου που έχασε ελάχιστες μονομαχίες στις ρακέτες, έχοντας συνολικά 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Κωστούρο Ορέστη να έχει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, τον Νιόνιοβιτς 10 ασίστ, 6 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Χατζημπίλ 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και μία εντυπωσιακή τάπα που εξελίχθηκε σε τρίποντο, στην ίδια φάση.

Από τους Royals ξεχώρισε ο Σωτήρης Καραλής με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Πέτζα Μαργωμένος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον Δημήτρη Μπιστούνα να τελειώνει το ματς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το ματς κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί που η Άρτεμις πείσμωσε και εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές της και το… πολύ μπάσκετ που ξέρουν τα έμπειρα αυτά αγόρια, παράλληλα με την κούραση των Ρόγιαλς που τα έδωσαν όλα και έχασαν στις λεπτομέρειες.

Άρτεμις BC: Κωνσταντίνου 21, Ορέστης 15, Χατζηγεωργιάδης 10, Νικολόπουλος 9, Διονυσόπουλος 6, Ελευθεράκης 4, Βήχος 4, Σφογγάρης 3, Παπαγεωργίου 3, Τσιρώνης 2

The Royals: Καραλής 23, Μαργωμένος 13, Φώτογλου 6, Καρασαββίδης 6, Οικονόμου 3