Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον ματς την Παρασκευή (26/01) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, η Voskonia βρήκε τις λύσεις στην 4η περίοδο, όπου έκανε επί μέρους σκορ 12-5 υπέρ της και κέρδισε με 46-40, το παιχνίδι απέναντι στα Pistonia για τη 13η αγωνιστική της Division 1, στην περιφέρεια East. Πλέον, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-5 και θα περιμένουν τα αποτελέσματα άλλων τριών ομάδων (3KaiOKukoc, Sourmena Bulls, Bulldogs), για να δουν αν θα έχουν ισοβαθμία στη 2η θέση. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 4-9 και είναι στην 11η και προτελευταία θέση.
Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στο 1’ με λέι απ, του Κρασσά και τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 4-2 στο 3’ έπειτα από καλάθι του Πρωτόπαπα από το ζωγραφιστό. Με σερί 5-0, τα Pistonia βρέθηκαν μπροστά με 7-4 στο 5’ με χουκ από τον Αυλωνίτη, αλλά η Voskonia αντέδρασε και με 9-0 σερί, προηγήθηκε με 13-7 στο 8’, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Μικράκης και έκλεισε την 1η περίοδο με το υπέρ της, 13-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, με αποτέλεσμα το σκοράρισμα να έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα. Τα Pistonia βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προσπέρασμα πάντως και το έκαναν στο 16’, με το υπέρ τους, 16-15, που διαμορφώθηκε με τζαμπ σουτ από τον Γιαννακό. Ωστόσο, η Voskonia ανέκτησε το προβάδισμα με 17-16 στο 17’ με καλάθι του Μανσούρ από το ζωγραφιστό και έτσι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με αυτό το υπέρ της, σκορ.
Εντελώς διαφορετικά άρχισε το δεύτερο μέρος. Το σκοράρισμα έγινε πιο εύκολη υπόθεση και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 19-17 στο 22’ με τρίποντο του Εξηνταβελώνη, ενώ σταδιακά αύξαναν τη διαφορά, φτάνοντας και στο +6, με το υπέρ τους, 35-29 στο 27’ με μία εύστοχη βολή του Κρασσά. Με 5-0 σερί, η Voskonia μείωσε σε 35-34 στο 29’ με τζαμπ σουτ του Κωστόπουλου, σκορ με το οποίο και τελείωσε η 3η περίοδος, με οριακό προβάδισμα για τα Pistonia δηλαδή.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με ένα 6-0 σερί, για να προηγηθούν με 40-35 στο 32’ με τρίποντο του Πρωτόπαπα με ταμπλό. Τα Pistonia μείωσαν σε 40-38’ στο 34’ χάρις σε τρίποντο του Νικολάου, αλλά εκεί, η Voskonia έκανε σερί 6-0, για να προηγηθεί με 46-38 στο 39’ με μία βολή του Πρωτόπαπα και τελικά να κερδίσει με 46-40.
Player Of The Game: Ο Ματθαίος Μανσούρ αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης της Voskonia με 15 Efficiency, αφού είχε συνολικά 4 πόντους (2/3δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (5αμ.-6επ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Γιάννης Μοναστηριώτης είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency για τους νικητές με 12, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους (2/2δ., 2/4τρ.) και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα τρίποντα, με τη Voskonia να πετυχαίνει 3 περισσότερα (9/36 με 25% έναντι 6/34 με 17,6%).
Ο Δημήτρης Πρωτόπαπας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (13π., 3/4β., 2/6δ., 2/12τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ., 1τάπ.).
Όσον αφορά στα Pistonia, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα ήταν ο Γιώργος Εξηνταβελώνης (11π., 1/2δ., 3/6τρ., 1ρ., 1ασ.).