Ένα αμφίρροπο ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, έγινε την Κυριακή (11/02) στο Sala Sport στο Ίλιον, με τους Ρούκουνες να επικρατούν με δυσκολία τελικά, με 70-65 απέναντι στην Αμόλα Καλούμπα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια West. Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-4 και συνεχίζουν την προσπάθεια να πάρουν μια θέση στην πρώτη τετράδα, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-12.
Από την αρχή, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Σαλπά, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 2-0 στο 1’. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 4-2 στο 2’, με δύο σερί καλάθια από τον Κατσούρα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αλλάζουν προβάδισμα, με την Αμόλα Καλούμπα να είναι μπροστά με 11-8 στο 4’, που έγινε με τρίποντο από τον Κοντογιαννάκη, αλλά οι Ρούκουνες πέρασαν μπροστά με 14-12 στο 6’, με δίποντο του Ζερντίτσκι, προηγήθηκαν και με 20-16 με τρίποντο του Χιώτη στο 8’ και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 20-17.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι αρχικά προσπάθησαν να πάρουν προβάδισμα, αν και δεν τα κατάφεραν. Πιο αναλυτικά, η Ageli BC μείωσε σε 20-19 στο 11’ και σε 25-24 στο 13’, με δίποντα από τους Καραβασίλη και Κοντογιαννάκη. Ωστόσο, οι Ρούκουνες πάτησαν… γκάζι και με επί μέρους σκορ 11-2, έφτασαν να προηγούνται με 36-26 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, σκορ που διαμορφώθηκε με μία βολή του Χιώτη.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι Ρούκουνες αρχικά έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ και έφτασαν με το… καλημέρα να προηγούνται με 12 πόντους διαφορά, δηλαδή με 38-26 στο 21’ και με 40-28 στο 22’, έπειτα από δύο διαδοχικά καλάθια που πέτυχε ο Μασούρας. Αργά αλλά σταθερά όμως, η Αμόλα Καλούμπα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει μάλιστα και σε 57-52 με τρίποντο buzzer beater του Παλίλη, στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Ο ρυθμός έπεσε πολύ στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερη έμφαση στην ουσία, άρα και στο αμυντικό σκέλος. Η Αμόλα Καλούμπα προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα και κατόρθωσε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής, σε 57-56 στο 31’ με δίποντο από τον Ασημακόπουλο και να ισοφαρίσει σε 61-61 στο 36’ με τρίποντο του Καραβασίλη. Οι Ρούκουνες κράτησαν την ψυχραιμία τους και τελικά έφτασαν στη νίκη με 70-65, που διαμορφώθηκε με δίποντο που έβαλε ο Σαλπάς.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης για τους Ρούκουνες, με 21 Efficiency, ήταν ο Αλέξανδρος Ζερντίτσκι, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα έχοντας 18 πόντους (2/4β., 8/13δ., 0/1τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Σταμάτης Χιώτης έκανε νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έχοντας 13 πόντους (2/5β., 4/7δ., 1/4τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 19.
Που κρίθηκε το ματς: Οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και σίγουρα έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι οι Ρούκουνες έδωσαν 7 περισσότερες ασίστ (20 έναντι 13).
Για τους νικητές διψήφιος ήταν και ο Γιώργος Πανδής (11π., 1/2β., 5/8δ., 0/8τρ., 7ασ., 5ρ.).
Όσον αφορά στην Αμόλα Καλούμπα, τρεις παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και συγκεκριμένα οι Αλέξης Κατσούρας (18π., 2/4β., 8/14δ., 0/7τρ., 9ρ., 2κλ., 1ασ.), Βασίλης Κοντογιαννάκης (16π., 1/2β., 6/10δ., 1/5τρ., 2ρ.) και Λουκάς Καραβασίλης (14π., 1/2β., 5/7δ., 1/8τρ., 5ρ., 2κλ.).