Προερχόμενοι από τρεις σερί ήττες, οι Rejects αντέδρασαν και επέστρεψαν στα ροζ φύλλα το Σάββατο (10/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού πήραν τη νίκη απέναντι στα Pistonia με 53-43 για τη 15η αγωνιστική της Division 1, στην περιφέρεια East. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 8-8 και συνεχίζουν την προσπάθεια παραμονής τους, στην πρώτη 8άδα, που οδηγεί στα Play Offs. Από την άλλη, οι ηττημένοι έχουν ρεκόρ 5-10.
Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4-0 στο 4’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Βάγιας, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-3 στο 5’, χάρις σε τρίποντο του Νικολάου, να περνάνε μπροστά με 7-6 στο 6’ και να προηγούνται και με 13-8 στο 9’, έπειτα από δίποντο του Μότσκα. Τα Pistonia έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 13-10, αφού μείωσαν οι Rejects με καλάθι του Λεούση.
Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να πάρει διαφορά. Οι Rejects ισοφάρισαν αρχικά σε 13-13 στο 11’ με τρίποντο από τον Γκαγκανάτσο και πέρασαν μπροστά με 18-17 στο 16’, με δίποντο του Πόθου. Επίσης, ήταν μπροστά και με 20-19 στο 17’, χάρις σε δίποντο του Νεοφύτου. Τα Pistonia πάντως ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα με 25-23, με δίποντο του Κορκόνδυλα.
Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 άρχισε το δεύτερο μέρος για τους Rejects, οι οποίοι προηγήθηκαν με 34-25 στο 24’, μετά από δίποντο που έβαλε ο Γκαγκανάτσος. Με 6-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 34-31 στο 26’, με δίποντο από τον Γιαννακό. Τελικά, ο Κορκόνδυλας έβαλε τρίποντο στο 29’ και έβαλε μπροστά, τα Pistonia με 38-37, σκορ με το οποίο και έληξε η 3η περίοδος.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 42-38 στο 32’, με ένα δίποντο από τον Γκαγκανάτσο, ενώ έφτασαν και στο +5, με 44-39 στο 34’, χάρις σε 2/2 βολές από τον ίδιο παίκτη. Τα Pistonia μείωσαν στο καλάθι, σε 45-43 στο 35’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Γιαννακός, αλλά οι Rejects τελείωσαν τον αγώνα με 8-0 σερί, με τον Βάγια να πετυχαίνει δίποντο και να διαμορφώνει το 53-43 υπέρ της ομάδας του.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό ματς και με νταμπλ-νταμπλ, έκανε ο Λάμπρος Βάγιας για τους Rejects, έχοντας 18 πόντους (6/9β., 6/13δ.), 17 ριμπάουντ (6αμ.-11επ.), 6 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 23, είχε ο εξαιρετικός Κώστας Γκαγκανάτσος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 18 πόντους (3/3β., 6/7δ., 1/4τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Rejects είχαν για επί μέρους σκορ, το υπέρ τους, 16-5.
Όσον αφορά στα Pistonia, δύο παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα και συγκεκριμένα οι Άγγελος Νικολάου (13π., 6/6β., 2/7δ., 1/5τρ., 8ρ., 4κλ.) και Ανδρέα Μότσκα (13π., 5/7β., 4/9δ., 0/8τρ., 7ασ., 5ρ., 5κλ.).