Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής οι Legends κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόριο των μαχητικών Forty plus αρκετά δύσκολα με τους γηπεδούχους να χτίζουν ουσιαστικά μικρή διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να φτάνουν στην επικράτηση με τελικό σκορ 67-61.

Οι Forty plus ξεκίνησαν λίγο καλύτερα το ματς παίρνοντας μικρό προβάδισμα 6-8 με Ορνεράκη και Μακρή.Απάντηση από Legends με σερί 4-0 από Οικονόμου και Καλαμπούκα για το 10-8 για ν' ακολουθήσει 4-0 των Forty plus με Δαγαλάκη και Μακρή για το 10-12.Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-13 με τρίποντο του Λουκά και μια βολή του Παρασκευόπουλου για τους γηπεδούχους και μια βολή του Νομικού για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά οι Legends μπήκαν πιο δυνατά και μ' επιμέρους 12-8 δημιούργησαν διαφορά 5 πόντων (26-21) με Καλαμπούκα, Παπαντωνίου κι Οικονόμου.Ακολούθως οι Forty plus προσπέρασαν με σερί 6-0 (26-27) με Νομικό και Σωτηρόπουλο για να κλείσει το ημίχρονο με +3 για τους γηπεδούχους (30-27) με Παρασκευόπουλο και Κοσμά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο κι η διαφορά κυμάνθηκε στα επίπεδα των 6 πόντων μέχρι το 45-39 με πρωταγωνιστές τους Παρασκευόπουλο,Κοσμά και Καλαμπούκα για τους Legends και τους Μακρή,Αϊβάτογλου για τους Forty plus.Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 από Μακρή κι Αϊβάτογλου μείωσαν στον πόντο (45-44).

Οι γηπεδούχοι Legends αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου μ' επιμέρους 10-2 για το +9 (55-46) με Παπαντωνίου και Καλαμπούκα.Απάντηση από Forty plus με δικό τους επιμέρους 4-9 για να μειώσουν σε 59-55 με Δαγαλάκη,Αϊβάτογλου και Μακρή.Ωστόσο οι γηπεδούχοι με νέο μικρό σερί 4-0 από Τσέκερη και Παρασκευόπουλο έχτισαν διαφορά 8 πόντων (63-55) κι όντας ψύχραιμοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με Παρασκευόπουλο και Λουκά πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 67-61.

MVP του αγώνα ο Καλαμπούκας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.