Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες τη Δευτέρα (19/02) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής, οι Sourmena Bulls πήραν μια δύσκολη νίκη απέναντι στους Νότιους με 52-49 για τη 16η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια East. Οι «Ταύροι» έκαναν μία νίκη με φόντο τα Play Offs, αφού με ρεκόρ 9-7 πλέον, ανέβηκαν στην 6η θέση, όπου έπιασαν τους Μυρμιδόνες. Αντίθετα, οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-11 και είναι στη 10η θέση.
Το παιχνίδι άρχισε με τους Bulls να είναι πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί. Αρχικά, προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’ με τρίποντο από τον Νάνο, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 3-2 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι που πέτυχε ο Σπανάκης. Με σερί 7-0, οι «Ταύροι» βρέθηκαν μπροστά με +8, δηλαδή με 10-2 στο 6’, χάρις σε δίποντο που έβαλε ο Νάνος. Οι Νότιοι όμως «έτρεξαν» με τη σειρά τους, ένα σερί 9-0 και με δίποντο από τον Μακρή, έκλεισαν την 1η περίοδο, έχοντας προβάδισμα με 11-10.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό από επιθετικής άποψης, ειδικά όσον αφορά στους γηπεδούχους. Τα Sourmena άρχισαν λοιπόν με σερί 9-0 και έτσι προηγήθηκαν με 19-11 στο 13’, μετά από καλάθι του Λάζαρη στον αιφνιδιασμό. Μάλιστα, οι Bulls ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, στο +12, με το υπέρ τους, 29-17 στο 17’, με ένα τρίποντο από τον Λεμονή. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Νότιους να έχουν μειώσει σε 31-23 με 2/2 βολές του Καπράνη.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου στην αρχή οι «Ταύροι» πήγαν ξανά στο +12, με 35-23 στο 23’ με ένα δίποντο του Ταξιαρχόπουλου από το ζωγραφιστό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 8-0 σερί και μείωσαν σε 35-31 στο 26’ με τρίποντο από τον Μακρή. Μάλιστα, οι Νότιοι πλησίασαν και άλλο, μειώνοντας σε 38-35 στο 28’, με δίποντο του Καπράνη. Οι Bulls πάντως κατάφεραν να τελειώσουν την 3η περίοδο, όντας μπροστά με 43-37.
Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 43-40 στο 31’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Κατσαδώρος. Τα Sourmena όμως ανέβασαν τη διαφορά στο +8, αφού προηγήθηκαν με 50-42 στο 35’, χάρις σε ένα δίποντο που έβαλε ο Μερτής. Οι Νότιοι μείωσαν σε 50-47 στο 37’ με τρίποντο του Σπανάκη και οι «Ταύροι» πήγαν στο +5 στο 38’ με καλάθι του Μαυρή για το 52-47. Στα 7.8’’ για τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-49 με καλάθι του Μακρή. Μετά έκαναν δύο φάουλ, αλλά και πάλι δεν είχαν συμπληρωθεί τα ομαδικά, οπότε εν τέλει δεν πρόλαβαν να κάνουν και τρίτο για να στείλουν τους αντιπάλους στις βολές. Έτσι, το ματς τελείωσε με τους Bulls να κερδίζουν με 52-49.
Player Of The Game: Ο Δημήτρης Ζαμπούλης αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης για τους Bulls, έχοντας 13 πόντους (2/2δ., 3/7τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ο αμέσως επόμενος καλύτερος παίκτης για τα Sourmena με 18 Efficiency, ήταν ο Νίκος Λάζαρης, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους (3/4δ., 2/4τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα ματς που κρίθηκε με τόσο μικρή διαφορά, καθοριστικά αποδείχθηκαν τα 6 περισσότερα τρίποντα που έβαλαν οι νικητές (8/33 με 24,2% έναντι 2/20 με 10%), αλλά και οι 11 παραπάνω ασίστ που μοίρασαν (18 έναντι 7).
Οι Νότιοι από τη μεριά τους, είχαν σε τρομερή βραδιά τον Κώστα Σπανάκη, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (21π., 0/3β., 9/14δ., 1/6τρ., 15ρ., 3ασ., 3κλ.).