Ηχηρό μήνυμα έστειλαν οι Abaleiros λίγες στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου καθώς με συγκλονιστική εμφάνιση κι άμυνα από ατσάλι κατάφεραν να επικρατήσουν των Ελλάνιων με τελικό σκορ 68-40 στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Abaleiros ξεκίνησαν μ' επιμέρους 7-2 με Παυλόπουλο,Αγγελόπουλο και Γκουλά για ν' ακολουθήσει σερί 6-0 από Ελλάνιους με Κλάγκο και Τακούδη για το 7-8.Από ένα δίποντο για Μπολοτάκη και Τσουράπη για το 9-10 για ν' ακολουθήσει σερί 5-0 των Abaleiros με Γκουλά,Παυλόπουλο,Ρηγανάκο για το 14-10 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ελλάνιοι απαντούν μ' επιμέρους 2-6 με Μπεστιτζάνο και Κολέγκα για το 16-16 .Ωστόσο στη συνέχεια οι Ελλάνιοι δε κατάφεραν να βρούνε λύσεις στην άμυνα των Abaleiros που μ' επιμέρους 9-1 από Μπολοτάκη,Κολοβό και Γκουλά πήγανε στο ημίχρονο προηγούμενοι με 8 πόντους (25-17).

Πολύ δυνατό ξεκίνημα και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Abaleiros που με σερί 10-0 με Γκουλά και Κολοβό έχτισαν σημαντική διαφορά 18 πόντων (35-17).Επιμέρους 7-4 για τους γηπεδούχους με Μπολοτάκη κι Αγγελόπουλο για το 42-21.Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες σκόραραν από 7 πόντους με Γκουλά,Ρηγανάκο οι Abaleiros και Τακούδη, Μπεστιτζάνο,Βερεντζιώτη οι Ελλάνιοι για να διαμορφωθεί το 49-28 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 11 πόντους με πρωταγωνιστές Κολοβό, Αγγελόπουλο,Ρηγανάκο οι Abaleiros και Βερεντζιώτη, Τσουράπη,Νίκου οι Ελλάνιοι για το 60-39.Ακόλουθησε σερί 8-0 των Abaleiros με Κολοβό, Γκουλά, Ρηγανάκο για το 68-39 για να διαμορφωθεί το τελικό 68-40 με μια βολή του Μπεστιτζάνου.

MVP του αγώνα ο Γκουλάς με 18 πόντους,9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.