Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο το Σάββατο (24/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι Retro Stars κέρδισαν τους Saronic Hornuts με 72-45 για τη 17η αγωνιστική της Division 1, στην περιφέρεια North. Οι νικητές, που είχαν επί μέρους σκορ το υπέρ τους, 34-11 στο δεύτερο ημίχρονο, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 10-7 και είναι σταθερά στην 4η θέση, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-11 και είναι στην 8η θέση μαζί με το Τρένο.
Το ματς άρχισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 4-0 στο 1’, μετά από δίποντο του Δημήτρη Νιφόρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 5-4 στο 2’, χάρις σε δίποντο του Φιλιππίδη. Λίγο αργότερα, οι Saronic Hornuts μείωσαν σε 13-9 στο 4’ με δίποντο του Βρυώνη. Εκεί, οι Retro Stars «έτρεξαν» εντυπωσιακό 15-0 σερί και προηγήθηκαν με 28-9 στο 9’ με δίποντο του Γιάννη Παπαδόπουλου, για να λήξει η 1η περίοδος με το υπέρ τους, 28-11.
Τα πράγματα φάνηκε να έχουν πάρει τον δρόμο τους, αλλά τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 30-11 στο 11’ με δίποντο που πέτυχε ο Γιάννης Παπαδόπουλος, ωστόσο οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 13-0 και μείωσαν σε 30-24 στο 14’, με δίποντο του Κώστα Παπαδόπουλου. Μάλιστα, οι Saronic Hornuts πλησίασαν και στο καλάθι, μειώνοντας σε 34-32 στο 19’ και σε 36-34 στο ίδιο λεπτό, με δίποντα από τον Κώστα Παπαδόπουλο και τον Κωτσοβίλη αντίστοιχα. Η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Retro Stars μπροστά με 38-34, με ένα καλάθι από τον Βασιλάκο.
Αναφορικά με το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τους Saronic Hornuts να μειώνουν στο καλάθι, σε 38-36 στο 21’, με δίποντο που πέτυχε ο Κώστας Παπαδόπουλος. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν μετά… στροφές και αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 48-38 στο 25’, μετά από δίποντο του Δημήτρη Νιφόρα. Μάλιστα, έφτασε και στο +17, με δίποντο του Γαδ στο 29’, για το 56-39 υπέρ των Retro Stars, με την 3η περίοδο να λήγει τελικά με το υπέρ τους, 56-41.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Saronic Hornuts στο ξεκίνημα μείωσαν σε 56-43 στο 31’ με ένα καλάθι που πέτυχε ο Φιλιππίδης. Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 67-43 στο 36’ με τρίποντο του Γιάννη Παπαδόπουλου. Τα πάντα είχαν κριθεί στο 100% και οι Retro Stars κέρδισαν με 72-45, που διαμορφώθηκε με τρίποντο στο 39’ από τον ίδιο παίκτη.
Player Of The Game: Ο Γιάννης Παπαδόπουλος των Retro Stars, έκανε νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 21 πόντους (6/10δ., 3/4τρ.), 14 ριμπάουντ (13αμ.-1επ.), 3 τάπες, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή απόδοση για τους νικητές, είχε επίσης ο Δημήτρης Νιφόρας με 19 πόντους (0/2β., 8/12δ., 1/6τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Retro Stars κέρδιζαν με 38-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έκαναν εντυπωσιακό επί μέρους 34-11 στο δεύτερο μέρος, για να νικήσουν με το τελικό 72-45. Επίσης, έδωσαν τριπλάσιες ασίστ (15 έναντι 5) και πέτυχαν 10 περισσότερα δίποντα (25/45 με 55,6% έναντι 15/46 με 32,6%).
Να προσθέσουμε ότι για τους νικητές, δύο ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στην επίθεση και συγκεκριμένα οι Γιώργος Νιφόρας (13π., 1/2β., 3/9δ., 2/8τρ., 8ρ., 5ασ., 2κλ.) και Γιάννης Βασιλάκος (10π., 5/11δ., 6ασ., 4ρ., 1κλ., 1τάπ.).
Όσο για τους Saronic Hornuts, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Παπαδόπουλος (12π., 6/15δ., 8ρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιώργος Κυβρικοσαίος (11π., 1/5δ., 3/7τρ., 9ρ.).