Οι Μυρμιδόνες είχαν… κέφια από την περιφέρεια την Πέμπτη (29/02) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, αφού πήραν τη νίκη με 83-61 κόντρα στα Pistonia, βάζοντας συνολικά 17 τρίποντα στον αγώνα. Το ματς αφορούσε στη 18η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια East και οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 10-8, πιάνοντας στην 3η θέση, τους Απροσάρμοστους, αν και έχουν ματς λιγότερο οι Sourmena Bulls, 3KaiOKukoc και Kranaa BC. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-13 και βρίσκονται στην 11η θέση.
Από ένα τρίποντο έβαλαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0 με σκόρερ τον Μυλιόρδο και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 3-3 στο 1’ με τον Μπουλαξή. Οι Μυρμιδόνες πήραν τον έλεγχο και με σερί 11-0, προηγήθηκαν με 14-3 στο 4’, με δίποντο από τον Λιοφάγο. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, με το σκορ να φτάνει και στο 27-11 στο 9’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Γεωργικόπουλος. Τελικά, η 1η περίοδος έληξε με 27-15, αφού τα Pistonia μείωσαν με δίποντο του Αρβανιτέλλη.
Με το… καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαμε νταμπλ-σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-15 στο 11’, με τρίποντο που έβαλε ο Μυλιόρδος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-20 στο 13’, έπειτα από δίποντο του Νίκου Γαργαλάκου. Λίγο αργότερα, τα Pistonia μείωσαν και σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, σε 39-32 στο 18’, χάρις σε δίποντο από τον Δήμου. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Μυρμιδόνες να είναι στο +10, με τρίποντο του Μουτεβελή για το 42-32.
Με καλάθι που πέτυχε ο Αρβανιτέλλης ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-34 στο 21’. Η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους, με 47-34 στο ίδιο λεπτό, με 2/2 βολές του Γεωργικόπουλου. Τα Pistonia μείωσαν σε 49-42 στο 24’, με δίποντο του Αρβανιτέλλη, ωστόσο η 3η περίοδος τελείωσε με τους Μυρμιδόνες να είναι μπροστά με +13, αφού ο Μουτεβελής με τρίποντο στο 29’, έκανε το 61-48.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά οι γηπεδούχοι πήγαν στο +16, με 64-48 χάρις σε τρίποντο του Μυλιόρδου στο 31’. Τα Pistonia μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, σε 67-59 στο 35’, με 2/2 βολές που είχε ο Αρβανιτέλλης, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν άλλο. Αντίθετα, οι Μυρμιδόνες βρήκαν ρυθμό και άνοιξαν τη διαφορά, για να κερδίσουν εν τέλει με 83-61, που διαμορφώθηκε με τρίποντο από τον Μυλιόρδο στο 39’.
Player Of The Game: Ο Θανάσης Μυλιόρδος έκανε ένα εξαιρετικό ματς για τους Μυρμιδόνες, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους (3/3β., 1/2δ., 8/16τρ.), 4 ασίστ, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: «Γέμισε» τη στατιστική του, για τους νικητές, ο Γιώργος Γεωργικόπουλος, έχοντας το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17 και τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους (3/5β., 3/15δ., 3/6τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.) και 8 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά στα τρίποντα ήταν πολύ μεγάλη, με τους Μυρμιδόνες να σκοράρουν 11 περισσότερα (17/38 με 44,7% έναντι 6/22 με 27,3%), κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό.
Για τους νικητές, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Νίκος Μουτεβελής (20π., 0/1β., 4/7δ., 4/11τρ., 4ρ., 3ασ.).
Όσον αφορά στα Pistonia, ξεχώρισε με νταμπλ-νταμπλ ο Στράτος Αρβανιτέλλης (21π.,3/9β., 9/15δ., 12ρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν ακόμα ο Δημήτρης Μπουλαξής (11π., 1/5δ., 3/9τρ., 6ρ., 4ασ.).