Στην πρεμιέρα της West Division 1 η La Familia υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής στο Sala Sports Club την Αμόλα Καλούμπα που παρατάχθηκε με μόλιε έξι διαθέσιμους παίκτες. Μετά από μάχη σαράντα λεπτών πήρε το νικητήριο αποτέλεσμα στα τελευταία 6" με τις δύο εύστοχες βολές του Ιωακειμίδη !

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι με τον Ιωακειμίδη να σκοράρει 8 πόντους και τον Πατσόγλου 3, την ώρα που οι αντίπαλοι τους ακολουθούσαν χάρη στα σουτ του Ανδριγιαννάκη (7π με 2 τρίποντα) και του Α.Α.Κατσούρα (4π) , για το 17-11 των πρώτων δέκα λεπτών.

Η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους στη συνέχεια , με τους Μιχαηλίδη, Ιωακειμίδη (από 4π) και την τρίποντη βόμβα του Πατσόγλου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν σκοράροντας με μακρινά σουτ με τους Α.Α.Κατσούρα (9π), Χαλακατέβα (5π) και Παλίλη (3) πλησιάζοντας σε απόσταση ενός καλαθιού (30-28) στο ημίχρονο.

Δεν άλλαξαν πολλά στην επανάληψη. Οι "μαφιόζοι" κρατούσαν μικρές διαφορές με την τριπλέτα Πατσόγλου (6), Ιωακειμίδη και Τσαπανίδη (από 5 έκαστος), την ώρα που Ασημακόπουλος, Α.Κ.Κατσούρας (με 4 πόντους), Παλίλης και Α.Α.Κατσούρας (με 3 πόντους) κρατούσαν τους Καλούμπες κοντά (46-42) στο τριαντάλεπτο.

Τα συγκροτήματα βάδισαν πλάι πλάι και σε όλη την τέταρτη περίοδο. Η Αμόλα Καλούμπα με καλάθια του Χαλακατέβα (5π) και καλάθι του Ανδριγιαννάκη (4π) προσπέρασε στα 16", για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα της αναμέτρησης ! Στην αμέσως επόμενη στιγμή ο Ιωακειμίδης (7π) με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 59-58 !

Mvp αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Ιωακειμίδης με ολύμπια ψυχριαμία στο τέλος και 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και ένα λάθος.

Κοντά του σε απόδοση ως παίκτης κλειδί ήταν ο Γιώργος Πατσόγλου με double double και 12 πόντους & ριμπαούντ, καθώς και 2 ασιστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Καλύτερος για τους ηττημένους ήταν ο Αλέκος Ασημακόπουλος έχοντας 7 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Που κρίθηκε το ματς : Στο νήμα, με τους νικητές να έχουν βαθύτερο ρόστερ και περισσότερες λύσεις κοντά στο καλάθι.