Με τον Γιώργο Νιφόρα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση (35π., 11ρ.), οι Retro Stars επιβλήθηκαν στο ματς απέναντι στους Ροζ Πάνθηρες, με 68-65. Το παιχνίδι διεξήχθη την Κυριακή (07/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ και αφορούσε στην 21η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια North. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον ρεκόρ 14-7 και βρίσκονται στην 4η θέση, έχοντας 6 σερί νίκες πλέον. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχουν ρεκόρ 11-10  και βρίσκονται στην 5η θέση.
Με τρίποντο του Παπακωνσταντή ξεκίνησε το ματς και έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 1’, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 με τρίποντο του Γιώργου Νιφόρα στο ίδιο λεπτό. Οι Ροζ Πάνθηρες κράτησαν όμως το προβάδισμα, όντας μπροστά με 15-10 στο 8’ και με 17-12 στο 9’, έπειτα από δίποντα των Αυλωνίτη και Ιατρού. Η 1η περίοδος έληξε με τους Retro Stars να πετυχαίνουν καλάθι με τον Γιώργο Νιφόρα και να μειώνουν σε 17-14.
Σχετικά με το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ανδρεαδάκης αρχικά έβαλε ένα τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-14 στο 11’. Εκεί όμως, ήρθε ένα εντυπωσιακό 12-0 σερί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 26-20 στο 13’, χάρις σε δίποντο του Δημήτρη Νιφόρα. Οι Ροζ Πάνθηρες μείωσαν σε 28-27 στο 16’, έπειτα από τρίποντο του Αυλωνίτη, ενώ οι Retro Stars ανέβασαν τη διαφορά με +7, με 35-28 στο 19’, χάρις σε δίποντο του Παπαγιαννίδη. Ο Καραγιαννάκης σκόραρε στο τέλος ένα καλάθι και μείωσε σε 35-30 και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 35-35 στο 22’, μετά από ένα δίποντο που πέτυχε ο Καραγιαννάκης. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 36-35 στο 23’, έπειτα από μία βολή του Γιώργου Νιφόρα. Οι Ροζ Πάνθηρες όμως έκαναν 7-0 σερί και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 42-36 στο 25’, μετά από δίποντο του Παπακωνσταντή. Οι Retro Stars ισοφάρισαν σε 44-44 στο 27’, με τρίποντο του Γιώργου Νιφόρα και έκλεισαν την 3η περίοδο μπροστά με 48-46, με buzzer beater δίποντο του Γούναρη.
Περνάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 48-47 στο 31’, με μία βολή του Καραγιαννάκη, ενώ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με 6-0 σερί, για να προηγηθούν με 54-47 στο 33’, χάρις σε δίποντο του Παπαγιαννίδη. Η διαφορά πήγε και στο +9, με 62-53 στο 36’, ξανά με δίποντο του Παπαγιαννίδη. Οι Ροζ Πάνθηρες μείωσαν σε 64-61 με γκολ-φάουλ του Ανδρεαδάκη στα 17.9’’ για τη λήξη. Οι Retro Stars έκαναν το 65-61 στα 14.7’’, με 1/2 βολές του Δημήτρη Νιφόρα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-63 στα 12.9’’, με 2/2 βολές του Παπακωνσταντή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 66-63 στα 8’’ πριν από το φινάλε, με 1/2 βολές του Παπαγιαννίδη. Με καλάθι του Καραγιαννάκη, οι Ροζ Πάνθηρες μείωσαν σε 66-65 στα 5.4’’ για τη λήξη. Ο Γιώργος Νιφόρας είχε 2/2 βολές στα 3.9’’ για το τέλος και έκανε το 68-65 υπέρ των Retro Stars. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, ο Ιατρού είχε άστοχο μακρινό τρίποντο, λίγο πιο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου και υπό πίεση.
Player Of The Game: «Πολυβόλο» ήταν για τους Retro Stars ο Γιώργος Νιφόρας, που τελείωσε τον αγώνα με τρομερό νταμπλ-νταμπλ, με 35 πόντους (3/5β., 7/11δ., 6/21τρ.), 11 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Οι νικητές πήραν βοήθεια και από τον Βασίλη Παπαγιαννίδη, ο οποίος προσέφερε νταμπλ-νταμπλ, με 17 πόντους (1/2β., 8/10δ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 4 ασίστ και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 28.
Που κρίθηκε το ματς: Κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα και στη «ρουλέτα» των βολών, με τους Retro Stars να κρατάνε το προβάδισμα που είχαν, μέχρι τέλους.
Διψήφιος στο σκοράρισμα για τους νικητές, ήταν επίσης ο Δημήτρης Νιφόρας (12π., 2/3β., 5/14δ., 0/6τρ., 1ρ., 1κλ.).
Από τη μεριά τους, οι Ροζ Πάνθηρες είχαν για πρώτο σκόρερ, τον Στέφανο Καραγιαννάκη (20π., 2/7δ., 9/14δ., 0/2τρ., 18ρ., 2ασ., 2τάπ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν και οι Κώστας Παπακωνσταντής (19π., 2/4β., 4/7δ., 3/7τρ., 6ρ., 2ασ., 1κλ.) και Ισίδωρος Ανδρεαδάκης (12π., 2/5β., 2/10δ., 2/7τρ., 13ρ., 2ασ.).