Ένα παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι και το φινάλε του, έγινε την Κυριακή (07/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, όπου οι Σκούρκοι πήραν τη νίκη απέναντι στους Rougixtres με 70-65 για την 21η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια North. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους, έγινε από το σούπερ δίδυμο των Μαρίνου Ηρειώτη (29π., 10ρ.) και Χρήστου Παπακωνσταντίνου (27π., 9ρ.). Οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 9-12 και μοιράζονται την 6η θέση με το Τρένο. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 10-11 και είναι στην 8η θέση, αφού έχουν 2 μηδενισμούς στη σεζόν. Οι Rougixtres πάντως κράτησαν τη διαφορά, αφού στο ματς του πρώτου γύρου είχαν νικήσει με +7 (53-46).
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να προηγούνται αρχικά με 3-0 στο 1’ και μετά με 8-1 στο 3’, με 8 πόντους του Παπακωνσταντίνου, με δύο τρίποντα και ένα δίποντο. Οι Rougixtres πέτυχαν τον πόντο τους, με μία βολή του Σιαμπλή. Με ένα ακόμα τρίποντο του Παπακωνσταντίνου, η διαφορά πήγε και σε διψήφια επίπεδα, αφού οι Σκούρκοι προηγήθηκαν και με 19-8 στο 8’, ωστόσο η 1η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δίποντα με τους Τζαβάρα και Μανασσάκη, για να μειώσουν σε 19-12.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Ηρειώτη, για να προηγηθούν με 21-12 στο 11’, αλλά σε εκείνο το σημείο ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, που «έτρεξαν» σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με 22-21 στο 12’, με δίποντο του Μανασσάκη. Οι Σκούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 23-22 στο 13’, έπειτα από καλάθι που έβαλε ο Γραμματικόπουλος, ενώ προηγήθηκαν και με 29-26 στο 15’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Οι Rougixtres όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 31-29 στο 17’, χάρις σε τρίποντο του Τζαβάρα, ενώ με δύο βολές του ίδιου παίκτη στο 18’, προηγήθηκαν με 33-31 και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν διάθεση να πάρουν μια καλή διαφορά. Για αυτό και αρχικά βρέθηκαν μπροστά με 37-31 στο 21’, με δύο διαδοχικά δίποντα από τον Σιαμπλή, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν και με 41-34 στο 22’, έπειτα από δίποντο του Τζαβάρα. Οι Σκούρκοι αντέδρασαν όμως και τελικά ισοφάρισαν σε 45-45 στο 29’, με δίποντο του Καταβούτα. Ωστόσο, η 3η περίοδος έκλεισε με buzzer beater δίποντο του Ανδρικόπουλου και έτσι οι Rougixtres προηγήθηκαν με 47-45.
Τα πράγματα άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν δυνατά και με 6-0 σερί, να προηγούνται με 51-47 στο 31’, έπειτα από δίποντο του Καταβούτα. Μάλιστα, στη συνέχεια πήραν και διψήφια διαφορά, με το υπέρ τους, 64-53 στο 36’, με ένα τρίποντο του Ηρειώτη. Οι Rougixtres δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 66-62 στο 38’ και σε 69-65 στο 39’, με ένα δίποντο και ένα τρίποντο από τον Ζαλμά αντίστοιχα. Δεν μπόρεσαν κάτι παραπάνω όμως. Οι Σκούρκοι έβαλαν μία βολή με Παπακωνσταντίνου στα 6.1’’ για τη λήξη και έτσι κέρδισαν με 70-65.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα, ήταν ο Μαρίνος Ηρειώτης για τους Σκούρκους, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 29 πόντους (7/11δ., 5/11τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το καλύτερο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Εξαιρετικό ματς για τους νικητές, έκανε και ο Χρήστος Παπακωνσταντίνου, που είχε 27 πόντους (3/4β., 3/6δ., 6/11τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 28.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, έπαιξε καθοριστικό ρόλο η διαφορά ευστοχίας στα τρίποντα, με τους Σκούρκους να έχουν 44% (11/25), ενώ οι Rougixtres είχαν 18,5% (5/27).
Οι Rougixtres από τη μεριά τους, είχαν για πρώτο σκόρερ, τον Σταύρο Ζαλμά (18π., 2/2β., 5/8δ., 2/6τρ., 7ρ, 2ασ., 1κλ., 1τάπ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Κώστας Τζαβάρας (17π., 2/2β., 3/8δ., 3/13τρ., 5ρ., 4ασ., 2κλ.), Κώστας Σιαμπλής (13π., 1/6β., 6/10δ., 0/4τρ., 13ρ., 1κλ., 1τάπ.) και Άρης Μανασσάκης (10π., 5/10δ., 5ρ., 2κλ.).