NA ALA TEAM
141315749
SOUTHERNS
158131147
Δυνατές μονομαχίες και γρήγορο μπάσκετ μας έδωσαν οι δυο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς ήθελαν και οι δύο πολύ τη νίκη. Οι Southerns ήταν ελαφρώς καλύτεροι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, καταφέρνοντας να πάρουν +1 διαφορά από τους γηπεδούχους. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 14-15.

Αρχή δευτέρου δεκαλέπτου και η εικόνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνέχεια κόντρα αντεπιθέσεις με κύριο δράστη τον Μαυράκη και με εξαιρετικές ασίστ του Λέκκου εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας στο +4 Από την άλλη μεριά οι Southerns άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και έμειναν κοντά στο σκορ. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 27-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Southerns μπήκαν με πάθος στον αγωνιστικό χώρο για να κερδίσουν το ροζ φύλλο, χάρη στον εξαιρετικό Χαλά προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά. Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι και με κακές επιστροφές, αλλά είχαν υπομονή και αύξησαν την διαφορά και άλλο. Λήξη τρίτου δεκαλέπτου 42-36.