Σε τρομερή κατάσταση είναι οι Proboraptors, που κέρδισαν και τους Rougixtres με 87-70 το Σάββατο (13/04) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια North. Έτσι, έφτασαν στις 11 σερί νίκες και με ρεκόρ 17-5 τερμάτισαν στη 2η θέση, ολοκληρώνοντας αήττητοι τον δεύτερο γύρο. Στα Play Offs θα παίξουν με το Τρένο, ή τους Σκούρκους, κάτι που θα ξεκαθαρίσει τη Δευτέρα (15/04). Οι ηττημένοι έκλεισαν με ρεκόρ 10-12 και είναι στην 8η θέση, οπότε θα παίξουν στα Play Offs με τους πρωτοπόρους, Philadelphia Sfihters.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το ματς με δίποντα από τον Τραϊφόρο και τον Αβούρη, για να προηγηθούν με 4-0 στο 2’, ενώ ήταν μπροστά και με 6-3 στο 3’, χάρις σε καλάθι του Ζερβόπουλου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 7-0, βρέθηκαν μπροστά με 10-6 στο 4’, έπειτα από δίποντο του Μανασσάκη. Οι Proboraptors απάντησαν με 8-0 σερί και έτσι ήταν μπροστά με 14-10 στο 7’, με δίποντο του Ζερβόπουλου. Ωστόσο, οι Rougixtres πέρασαν μπροστά με 18-16 στο 9’ με ένα δίποντο από τον Μανασσάκη και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 20-18
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 5-0 σερί και βρέθηκαν να προηγούνται με 23-20 στο 11’, χάρις σε δίποντο του Κατσιμίχα και τρίποντο του Βασιλείου. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 28-26 στο 15’ με 2/2 βολές του Κοτσαμπάση. Οι Proboraptors έκαναν σερί 9-0 και βρέθηκαν μπροστά με 35-28 στο 17’, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Δακούτρος, ενώ ήταν μπροστά και με 39-33 στο 18’, με δίποντο του Ζερβόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο όμως ολοκληρώθηκε με 6-0 σερί που έκαναν οι Rougixtres και με δίποντο του Μανασσάκη ισοφάρισαν σε 39-39.
Όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ντέρμπι μέχρι τέλους, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 43-39 στο 21’, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Αβούρη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-41 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Μανασσάκη. Επίσης, οι Rougixtres μείωσαν και σε 47-43 στο 23’, με ένα δίποντο του Τζαβάρα. Εκεί, οι Proboraptors 12-0 και έφτασαν να προηγούνται με 59-43 στο 28’, με δίποντο από τον Δακούτρο, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 62-44.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν σε 62-46 στο 31’ με 2/2 βολές του Κοτσαμπάση. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν βρει πλέον ρυθμό και με σερί 13-0, προηγήθηκαν με 75-46 στο 34’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Ζερβόπουλο. Η διαφορά πήγε και στο +32, με 80-48 στο 35’, με τρίποντο από τον Δακούτρο. Οι Rougixtres «έτρεξαν» σερί 10-0 και μείωσαν σε 80-58 στο 37’ με δίποντο του Πάτση. Οι Proboraptors δεν απειλήθηκαν όμως και έφτασαν στη νίκη με 87-70.
Player Of The Game: Ένα τρομερά «γεμάτο» παιχνίδι έκανε ο Λεωνίδας Δακούτρος των Proboraptors, έχοντας συνολικά 27 πόντους (2/4β., 8/12δ., 3/11τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολλές λύσεις έδωσε στους νικητές και ο Γιάννης Ζερβόπουλος, έχοντας 21 πόντους (7/8β., 7/10δ., 0/1τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.) και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 22.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, η μεγάλη διαφορά έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Proboraptors έκαναν επί μέρους σκορ 23-5 και από το ισόπαλο 39-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο 62-44 στο φινάλε της 3ης περιόδου.
Για τους νικητές, διψήφιοι στην επίθεση ήταν επίσης οι Διονύσης Αβούρης (18π., 2/2β., 8/17δ., 0/1τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.) και Παναγιώτης Βασιλείου (12π., 2/4β., 2/5δ., 2/3τρ., 10ρ., 3ασ.).
Από τη μεριά τους, οι Rougixtres είχαν δύο παίκτες να μοιράζονται την πρωτιά στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Φίλιππος Κοτσαμπάσης (17π., 8/12β., 3/5δ., 1/6τρ., 4ρ.), Άρης Μανασσάκης (17π., 1/6β., 8/17δ., 3ρ., 1ασ.). Επίσης, διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Κώστας Τζαβάρας (16π., 1/2β., 3/4δ., 3/12τρ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.).