Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τη West Division 1 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Ρούκουνες αντιμετώπισαν τους West Floppers με τους γηπεδούχους να αποδίδουν καλύτερο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και εν τέλει να κατακτούν το πρώτο ροζ φύλλο τους για φέτος

Η πρώτη περίοδος ήταν αναγνωριστική για τις δύο ομάδες και κινήθηκε στην απόλυτη ισορροπία. Για τους γηπεδούχους μπήκαν ιδιαίτερα δυναμικά στο παιχνίδι ο Μιχαηλίδης (8π) και ο Μαλάκης (6π με 2/2 τρίποντα) ενώ για τους φιλοξενούμενους με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Παντελής Σταθάκης συνεισφέροντας τους 13 πρώτους πόντους για την ομάδα του (16-15 σκορ 1ης περιόδου)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες μπήκαν πολύ πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διαμορφώσουν διψήφιες διαφορές σε αυτό το χρονικό σημείο του παιχνιδιού. Στο διάστημα αυτό σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πρόσφεραν όλοι όσοι πάτησαν στο παρκέ και συγκεκριμένα οι Μιχαηλίδης (2π), Μασούρας (2π), Μαλάκης (2π), Πανδής (7π), Σγαρδέλης (5π) και Τραυλός. Για τους West Floppers πάλεψαν οι Γουλιέλμος (2π) και Βενιός (3π) διαμορφώνοντας το τελικό 35-23 για το 1ο ημίχρονο

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση μπαίνοντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μη κατορθώνοντας όμως να μειώσουν τη διαφορά σε χαμηλότερα για εκείνους επίπεδα. Σε αυτή την χρονική στιγμή κορυφαίος για τους ‘’Δυτικούς’’ στο παρκέ ήταν ο Γιώργος Βενιός προσφέροντας 5π στην ομάδα του ενώ από την άλλη μεριά για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ερμής Μασούρας με 6π. Σκορ στο τριαντάλεπτο 50-41 για τους Ρούκουνες

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το ροζ φύλλο από τους αντιπάλους τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους West Floppers να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Με τον Νίκο Μιχαηλίδη να σκοράρει διαδοχικά (5π) οι Ρούκουνες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 72-56

MVP:  Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μιχαηλίδης χάνοντας στα σημεία το triple double. Σημείωσε 19 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, προσέφερε 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και υπέπεσε σε 2 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Παντελής Σταθάκης με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Παίκτης-κλειδί ήταν ο Γιώργος Πανδής με double-double ο οποίος συνολικά πρόσφερε 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

Που κρίθηκε το ματς : Στη μεγαλύτερη αποφασιστικότητα που έδειξαν οι γηπεδούχοι να κατακτήσουν το πρώτο ροζ φύλλο για την ομάδα τους