Ένα ντέρμπι κορυφής έγινε το Σάββατο (28/10) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, όπου οι Σκούρκοι ήταν αυτοί που κατάφεραν μετά από μεγάλη μάχη, να πάρουν τη νίκη κόντρα στο Τρένο με 57-52. Ήταν ένα ματς στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της περιφέρειας North, στη Division 1 και οι νικητές συνεχίζουν να είναι αήττητοι, έχοντας ρεκόρ 3-0, ενώ οι γηπεδούχοι υπέστησαν την πρώτη ήττα τους και πλέον έχουν 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα προβάδισμα με 4-0 στο 1’, με 2/2 βολές του Ζορμπά και ένα δίποντο του Παπακωνσταντίνου. Με 7-0 σερί, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 7-4 στο 3’, έπειτα από τρίποντο του Δημητρίου. Οι Σκούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 9-7 στο 4’ με δίποντο του Ζορμπά και το Τρένο έκανε το ίδιο με 12-11 στο 8’ με μία βολή του Πουλημένου. Εν τέλει, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 14-14.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα, το Τρένο είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 15’, με σκορ 21-19, έπειτα από ένα τρίποντο που σημείωσε ο Κουτρουμπής. Οι Σκούρκοι ανέβηκαν στη συνέχεια και πήραν ένα προβάδισμα με 29-24 στο 18’, χάρις σε ένα τρίποντο του Ζορμπά, ενώ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 31-28.
Με ένα δίποντο του Πουλημένου και μία βολή του Σιαράβα άρχισε το δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα το Τρένο να ισοφαρίσει άμεσα σε 31-31 στο 21’. Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τους Σκούρκους, οι οποίοι βρέθηκαν έτσι να προηγούνται με 39-31 στο 25’, μετά από μία εύστοχη βολή του Ηρειώτη. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την 3η περίοδο στο +3 με σκορ 45-42.
Μόλις ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, σε 45-44 στο 31’ με δίποντο που πέτυχε ο Πουλημένος. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στο +6, με 55-49 στο 37’ με ένα δίποντο του Γραμματικόπουλου. Στο 38’ μετά από δίποντο του Δημητρίου, το Τρένο μείωσε σε 55-52. Στα 25.1’’ για τη λήξη, ο Παπακωνσταντίνου με 1/2 βολές έκανε το 56-52 υπέρ των Σκούρκων. Οι Δημητρίου και Σκούρας είχαν άστοχα σουτ και το τελικό 57-52 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Ηρειώτη στα 11.7’’ πριν από τη λήξη, ενώ ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Γαβριελάτου.
Player Of The Game: Ο Στράτος Γεωργούλας αναδείχθηκε ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, με 15 Efficiency, έχοντας συνολικά 5 πόντους (1/2β., 2/4δ., 0/3τρ.), 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ συναντάμε τον πρώτο σκόρερ, Θανάση Ζορμπά, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους (4/6β., 2/7δ., 3/9τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, ήταν σημαντική λεπτομέρεια, το γεγονός ότι οι Σκούρκοι κατάφεραν να ευστοχήσουν σε 3 παραπάνω τρίποντα από τους αντιπάλους τους (8/29 με 27,6% έναντι 5/31 με 16,1%).
Τρεις ακόμα παίκτες ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα για τους νικητές. Αυτοί ήταν οι Χρήστος Παπακωνσταντίνου (11π., 4/8β., 2/4δ., 1/6τρ., 6ρ., 1ασ., 1τάπ.), Δημήτρης Μπούκας (10π., 0/1β., 2/3δ., 2/3τρ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.) και Μαρίνος Ηρειώτης (10π., 2/4β., 1/3δ., 2/5τρ., 5ρ.).
Από την πλευρά του Τρένου ο μοναδικός διψήφιος στην επίθεση και με νταμπλ-νταμπλ μάλιστα, ήταν ο Δημήτρης Πουλημένος (16π., 3/5β., 5/10δ., 1/8τρ., 10ρ., 2ασ., 1κλ.).