«Έβρεξε» τρίποντα το Σάββατο (11/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, αφού οι Rougixtres σταμάτησαν στα… 14 συνολικά (14/30 με 46,7%) και κέρδισαν τους Beaux Gosses με 71-62 για την 5η αγωνιστική της περιφέρειας North, στη Division 1. Έτσι, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-2, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν από τη μεριά τους, στο 1-4.
Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, στις αρχές της αναμέτρησης και είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους γηπεδούχους για το 2-0 στο 1’ με σκόρερ τον Τόλια, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο ίδιο λεπτό με τρίποντο του Ζαλμά. Στο 3’ ισοφάρισαν και σε 6-6 με τρίποντο από τον Λαιμό. Εκεί, οι Beaux Gosses «έτρεξαν» σερί 7-0 και βρέθηκαν μπροστά με 13-6 στο 5’ μετά από δίποντο του Τόλια. Τελικά, οι Rougixtres πέρασαν μπροστά στο 9’ με 18-17 με δίποντο του Λασκαρίδη και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 21-19, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Τζαβάρας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρίποντο με τον Λαιμό και προηγήθηκαν με 24-19 στο 11’, αλλά οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» 5-0 σερί και ισοφάρισαν σε 24-24 στο 12’ με τρίποντο του Πόγκα, ενώ πέρασαν και μπροστά με 28-27 στο 14’, με δίποντο από τον ίδιο παίκτη. Μάλιστα, με συνολικό σερί 8-0, οι Beaux Gosses έφτασαν να προηγούνται με 32-27 στο 17’ με δίποντο του Τόλια. Οι Rougixtres έκλεισαν όμως καλύτερα το πρώτο ημίχρονο και με 9-0 σερί, προηγήθηκαν στο φινάλε με 41-35, με ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή, από τον Σαρρή.
Συνεχίζουμε με το δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και το έκαναν, φτάνοντας και στο καλάθι, με σκορ 43-41 στο 23’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Τόλιας. Με 8-0 σερί όμως, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα, με 51-41 στο 26’, χάρις σε τρίποντο του Σαρρή. Οι Rougixtres ήταν μπροστά με 57-49 στο 29’ με δίποντο του Ζαλμά, αλλά έκλεισαν την 3η περίοδο στο +5, αφού οι Beaux Gosses μείωσαν ξανά στην εκπνοή με τρίποντο του Πόγκα σε 57-52.
Σχετικά με το τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με μεγάλη αποφασιστικότητα και με σερί 7-0, προηγήθηκαν με 64-52 στο 33’, έπειτα από δίποντο του Ζαλμά και πάλι. Το καλύτερο που μπόρεσαν οι Beaux Gosses, ήταν το να μειώσουν σε 67-60 στο 38’, μετά από ένα δίποντο του Πόλια, αλλά οι Rougixtres είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με 71-62.
Player Of The Game: Οι Rougixtres είδαν τον Σταύρο Ζαλμά να κάνει ένα ασύλληπτο ματς και είναι κρίμα που έχασε το τριπλ-νταμπλ για μόλις μία τελική πάσα. Συνολικά είχε 14 πόντους (4/5δ., 2/4τρ.), 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.) και 9 ασίστ, ενώ φυσικά είχε και το καλύτερο Efficiency με 28.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Οδυσσέας Λασκαρίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με 16 πόντους (3/4β., 5/8δ., 1/2τρ.), έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.) και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Είναι προφανές ότι η διαφορά έγινε στα 12 παραπάνω τρίποντα που έβαλαν οι νικητές (14/30 με 46,7% έναντι 2/20 με 10%).
Οι Rougixtres είχαν ακόμα δύο διψήφιους παίκτες στο σκοράρισμα και αυτοί ήταν οι Κώστας Τζαβάρας (15π., 0/3δ., 5/11τρ., 3ρ., 1ασ.) και Σταύρος Σαρρής (14π., 0/1β., 1/6δ., 4/6τρ., 6ρ., 2ασ.).
Από τη μεριά τους, οι Beaux Gosses είχαν δύο παίκτες που έκαναν νταμπλ-νταμπλ και αυτοί ήταν οι Δημήτρης Τόλιας (23π., 1/1β., 11/21δ., 0/1τρ., 17ρ., 1κλ., 1τάπ.) και Λευτέρης Πόγκας (16π., 2/4β., 4/7δ., 2/10τρ., 13ρ., 2ασ., 2κλ.), ενώ διψήφιος επιθετικά ήταν και ο Νίκος Καραμάνης (14π., 7/11δ., 0/2τρ., 2ρ.).