Οι Bulldogs νίκησαν 79-73 τους Μυρμιδόνες, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής στον όμιλο East της Division 1.

Οι «μελανόλευκοι» μετρούν, πλέον, τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε ματς, έχοντας συνολικό ρεκόρ 5-3, το οποίο τους φέρνει ισόβαθμούς στη δεύτερη θέση με τους Sourmena Bulls. Στην κορυφή είναι το Davari BC με 6-2. Από την άλλη, Μυρμιδόνες, μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα τους (βλ. 3-0), γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε ματς, κάτι που τους έφερε στο 50% (4-4).

Ο αγώνας ήταν μια συναρπαστική «μάχη» για τη νίκη, με τον Γιώργο Λουλούδη να κάνει τελικά τη διαφορά υπέρ των Bulldogs.  Οι Μυρμιδόνες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκαν με 14-8 και με τον Χατζηαγγελή να κάνει τρομερή δουλειά κοντά στο καλάθι, πήγαν προηγούμενοι 29-26 στο ημίχρονο. Ο παίκτης των «θαλασσί» μέτρησε 14 πόντους με 7/9 δίποντα στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα «μπουλντόγκ» περιόρισαν τα ρήγματα στην άμυνα τους και με πρωτοστάτη τον Λουλούδη (6π.) έτρεξαν σερί 10-0, μετατρέποντας το 42-40 σε 52-40 (28’). Με αυτό τον τρόπο πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ συνεχίζοντας να κάνουν θραύση μέσα στο «ζωγραφιστό» έστειλαν τη διαφορά στο +15 (62-47 στο 32’).

Οι Μυρμιδόνες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, αλλά τα «μεγάλα» τρίποντα των Λουλούδη (για το 69-61) και Γιαννικόπουλου (73-65) έμοιαζαν με «μαχαιριές». Παρ’ όλα αυτά οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο -3 (73-70), αλλά o Πετάκος, με ένα καλάθι (75-70) κι ένα επιθετικό ριμπάουντ που έφερε τις 2/2 βολές του Λουλούδη, για το 77-70, απέτρεψε την ολική ανατροπή και «σφράγισε» τη νίκη των Bulldogs.

Player of the Game: Ο Γιώργος Λουλούδης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Bulldogs, καθώς σημείωσε 32 πόντους σε 30 λεπτά, με τους 12 να είναι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Επίσης, οι 12/14 βολές αποδείχθηκαν «χρυσάφι», καθώς οι περισσότερες ήταν στα τελευταία λεπτά, όταν οι Μυρμιδόνες έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς. Επίσης, είχε 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Παίκτης «κλειδί» ο Νίκος Γιαννικόπουλος, ο οποίος με τα τρίποντα του έδωσε ώθηση στην ομάδα του και παράλληλα «έκοψε» τα πόδια των αντιπάλων. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους (6/11 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μια τάπα.

Που κρίθηκε: Στο γεγονός ότι οι Bulldogs περιόρισαν την αποτελεσματικότητα που είχαν οι Μυρμιδόνες κοντά στο καλάθι, μέχρι την ανάπαυλα. Παράλληλα, «χτύπησαν» εκείνοι στο αντίπαλο «ζωγραφιστό», με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Επίσης, οι νικητές βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια (11/21 τρίποντα), την ώρα που οι «θαλασσί» τελείωσαν το ματς με 7/27 τρίποντα.