Στις τέσσερις νίκες συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα έφτασαν οι Proboraptors, αφού κέρδισαν τους Beaux Gosses με 47-39 την Κυριακή (19/11) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ. Ήταν ένα ματς που αφορούσε στην 6η αγωνιστική της Division 1, για την περιφέρεια North και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-2, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-5.
Πολύ δυναμική ήταν η αρχή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι εμφανίστηκαν αποφασιστικοί από το τζάμπολ και έτσι προηγήθηκαν με 9-0 στο 5’ μετά από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Ποζιός. Στο ίδιο λεπτό ήρθε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων, με τον Πόγκα να μειώνει σε 9-2. Οι Proboraptors ανέβασαν όμως τη διαφορά μέχρι και στους 13 πόντους, με 16-3 στο 7’, χάρις σε ένα δίποντο του Κατσιμίχα και με 18-5 στο 8’ με δίποντο από τον Μουσούντα. Οι Beaux Gosses μείωσαν, αλλά έκλεισαν την 1η περίοδο, πίσω με 20-12.
Συνεχίζουμε στη 2η περίοδο, όπου αρχικά οι Proboraptors έδειξαν τη διάθεση να συνεχίσουν στο ίδιο στυλ και πήγαν πάλι σε διψήφιες διαφορές και στο +10, με 22-12 στο 11’ και με 24-14 στο 13’, με καλάθια από τον Λαμπρινό και τον Μουσούντα. Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε πλήρως στους Beaux Gosses, οι οποίοι και «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί, για να ισοφαρίσουν σε 24-24, με ένα δίποντο από τον Σκρέμπο στο 19’ και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, το πρώτο μισό του, κινήθηκε με αστοχία, νευρικότητα και καλές άμυνες. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, χωρίς όμως καμία να καταφέρει να πάρει μεγάλη διαφορά. Οι Beaux Gosses πέρασαν μπροστά με 26-24 στο 22’ με καλάθι του Σκρέμπου και οι Proboraptors ανέκτησαν το προβάδισμα με 28-26 στο 27’ με δίποντο του Βαλέντζη. Τελικά και η 3η περίοδος τελείωσε ισόπαλη με 30-30.
Με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 33-30 στο 32’ έπειτα από τρίποντο του Μαλανδρή, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι όμως πατούσαν καλύτερα και έφτασαν να προηγούνται με 42-37 στο 38’ με 2/2 βολές του Αβούρη, Στα 29.5’’ πριν από τη λήξη, οι Beaux Gosses μείωσαν σε 42-39, με βολές από τον Σκρέμπο και τον Πόγκα. Ωστόσο, στα 18.2’’ πριν από τη λήξη, ο Κατσιμίχας καθάρισε το ματς με δίποντο για το 44-39 και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο στην εκπνοή, διαμόρφωσε το τελικό 47-39 υπέρ των Proboraptors.
Player Of The Game: Ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Άγγελος Κατσιμίχας των Proboraptors, έχοντας 12 πόντους (3/5δ., 2/5τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 13.
Παίκτης-Κλειδί: Εδώ βρίσκουμε τον πρώτο σκόρερ των νικητών, Βάιο Μουσούντα, που είχε 16 πόντους (2/4β., 7/12δ., 0/1τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Υπήρξε πολύ μεγάλη διαφορά στο οργανωτικό σκέλος των δύο ομάδων, αφού οι Proboraptors μοίρασαν 10 ασίστ παραπάνω από τους αντιπάλους τους (13 έναντι 3).
Υπήρξε ένας ακόμα παίκτης των νικητών, που ήταν διψήφιος στην επίθεση και αυτός ήταν ο Διονύσης Αβούρης (10π., 2/2β., 4/14δ., 4ρ., 2κλ.).
Για τους Beaux Gosses ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σκρέμπος (20π., 2/6β., 6/12δ., 2/8τρ., 7ρ., 2κλ.), αφού έβαλε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του.