Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες την Κυριακή (26/11) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena στο ΟΑΚΑ, οι Beaux Gosses κέρδισαν τους Warhawks BC με 56-52 για την 7η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια North. Ο Λευτέρης Πόγκας οδήγησε την ομάδα του, στη σπουδαία νίκη, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (20π., 18ρ.) και πλέον το ρεκόρ τους, είναι στο 2-5, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 1-5.
Οι φιλοξενούμενοι πάντως, ήταν αυτοί που μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο ματς και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με 2/2 βολές του Λαζαρέτου, αλλά και με 7-3 στο 3’, μετά από τρίποντο του Παπαδόπουλου. Οι Beuax Gosses έβγαλαν μια αντίδραση και ισοφάρισαν σε 7-7 στο 5’, έπειτα από δίποντο του Καλαποθάκου. Ωστόσο οι Warhawks έκαναν δυνατό φινάλε στην 1η περίοδο, την οποία και έκλεισαν με το υπέρ τους, 16-9, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Μαρκούτη.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά και με 7-0 σερί ισοφάρισαν σε 16-16 στο 12’, χάρις σε δίποντο του Πόγκα. Μάλιστα, στο 15’ πήραν και για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με 23-21, έπειτα από δίποντο του Αποστολόπουλου. Οι Warhawks BC όμως έκαναν 6-0 σερί και προηγήθηκαν με 27-23 στο 18’ με ένα δίποντο από τον Μηλόπουλο, για να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο τελικά στο +2, με 27-25 υπέρ τους.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ένα σερί 6-0 και έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 31-27 στο 22’, μετά από δίποντο που σημείωσε ο Πόγκας. Οι Warhawks BC απάντησαν με δικό τους, 6-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 32-31 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Μαρκούτης. Ακολούθως, οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές το προβάδισμα και τελικά οι Beaux Gosses τελείωσαν την 3η περίοδο μπροστά με 41-39, χάρις σε δίποντο από τον Μαλανδρή.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +8, με 49-41 στο 32’, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Καλαποθάκος. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι, σε 51-49 στο 37’, με ένα δίποντο από τον Λαζαρέτο. Στα 18’’ πριν από τη λήξη, οι Beaux Gosses πέτυχαν σπουδαίο δίποντο με τον Πόγκα και έφτασαν στο +6 (55-49). Στα 6.2’’ όμως για το τέλος, οι Warhawks BC μείωσαν σε 55-52 με τρίποντο του Παπαδόπουλου. Τελικά, ο Κοτσίφης ευστόχησε σε μία βολή στα 3’’ πριν από τη λήξη και διαμόρφωσε το τελικό 56-52 υπέρ των Beaux Gosses.
Player Of The Game: Ο Λευτέρης Πόγκας οδήγησε τους Beaux Gosses στη νίκη, έχοντας εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους (1/5β., 8/15δ., 1/6τρ.), 18 ριμπάουντ (16αμ.-2επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Δημήτρης Τόλιας είχε το δεύτερο καλύτερο Efficiency των νικητών με 12, αφού προσέφερε 8 πόντους (0/2β., 4/8δ., 0/1τρ.), 7 ριμπάουντ (1αμ.-6επ.), 2 τάπες, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στις λεπτομέρειες προφανώς. Τα πάντα τελείωσαν οριστικά στα 3’’ πριν από τη λήξη, όταν ο Βαγγέλης Κοτσίφης ευστόχησε σε μία βολή και διαμόρφωσε το τελικό 56-52 υπέρ των Beaux Gosses.
Όσο για τους Warhawks BC, είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μάλιστα οι δύο από αυτούς έκαναν και νταμπλ-νταμπλ. Πρόκειται για τους Χρήστο Λαζαρέτο (16π., 2/2β., 7/10δ., 12ρ., 1κλ.), Χρήστο Μαρκούτη (15π., 0/3β., 6/13δ., 1/4τρ., 8ρ., 4ασ., 2τάπ.) και Αγησίλαο Ράπτη (10π., 1/1β., 3/6δ., 1/10τρ., 10ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.).