Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους διαφορά στο 15’ (43-25), αλλά τα Bulldogs βρήκαν τον τρόπο να «δαγκώσουν» και να κάνουν μεγάλη ανατροπή, για να νικήσουν την Kranaa BC με 79-71 την Κυριακή (03/12) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανής. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 8η αγωνιστική της Division 1 στην περιφέρεια East, με τους νικητές να έχουν πλέον ρεκόρ 4-3 και τους ηττημένους να πέφτουν στο 3-5.
Το πρώτο καλάθι του ματς, ήρθε για τους γηπεδούχους με τον Γεωργίου για το υπέρ τους, 2-0 στο 1’, με τα Buldogs να προσπερνούν με 5-4 στο 2’, χάρις σε τρίποντο του Γιαννικόπουλου, ενώ προηγήθηκαν και με 9-6 στο 3’, έπειτα από δίποντο του Πανταζή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά και με 19-17 στο 8’, με ένα τρίποντο από τον Γιαννικόπουλο. Ωστόσο, η Kranaa BC έκανε σερί 8-0 και με buzzer beater τρίποντο του Γεωργίου, έκλεισαν την 1η περίοδο στο +6, με 25-19.
Το σερί συνεχίστηκε όμως και στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνολικά έφτασε στο 15-0, με το σκορ να γίνεται 32-19 υπέρ των γηπεδούχων στο 11’, χάρις σε δίποντο του Χριστόπουλου. Μάλιστα, η διαφορά πήγε μέχρι και στο +18, με 43-25 στο 15’, με δίποντο που έβαλε ο Πεππές. Τα Bulldogs μείωσαν μέχρι και στους 13 πόντους, σε 52-39 στο 19’, με τρίποντο του Γιαννικόπουλου, αλλά η Kranaa BC ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +15, με 54-39, μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Γεωργίου.
Όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν ριζικά στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και με ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί, μείωσαν στον πόντο, σε 54-53 στο 26’ με 2/2 βολές του Λουλούδη, ενώ ισοφάρισαν και σε 56-56 στο 27’, με τρίποντο του Γιαννικόπουλου. Η Kranaa BC προηγήθηκε με 61-58 στο 29’ με δίποντο από τον Μπίνα, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τα Bulldogs να ισοφαρίζουν σε 61-61 με buzzer beater τρίποντο που σημείωσε ο Λουλούδης.
Το μομέντουμ ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων, που άρχισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντα από τους Λουλούδη και Γιαννικόπουλο, για να προηγηθούν με 67-61 στο 33’, ενώ έφτασαν και στο +9, με 72-63 στο 35’, μετά από τρίποντο του δεύτερου. Η Kranaa BC μείωσε σε 72-67 στο 36’ χάρις σε δίποντο του Γεωργίου, αλλά τα Bulldogs πήγαν στο +10, με 77-67 στο 38’ με τρίποντο από τον Πανταζή και τα πάντα κρίθηκαν, για να κερδίσουν εν τέλει με 79-71.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης των Bulldogs και του ματς, αναδείχθηκε ο Νίκος Γιαννικόπουλος, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 31 πόντους (3/6δ., 7/12τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 31.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές έκανε και ο Γιώργο Λουλούδης, με 27 πόντους (9/9β., 6/15δ., 2/4τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 28 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά ήταν στην ευστοχία στα τρίποντα, αφού τα Bulldogs είχαν 11/21 (52,4%), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 5/27 (18,5%).
Για την Kranaa BC πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγόρης Γεωργίου (25π., 2/2β., 7/14δ., 3/13τρ., 8ρ., 5κλ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Ηλίας Χριστόπουλος (13π., 2/3β., 4/10δ., 1/3τρ., 3ρ., 2ασ., 1κλ.).