Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε «θρίλερ» μέχρι και την τελευταία κατοχή, οι Rejects πήραν εν τέλει τη νίκη την Κυριακή (03/12) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, αφού κέρδισαν τους 3kaioKukoc με 55-52. Ήταν ένας αγώνας που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια East και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 3-4, με τους αντιπάλους τους, να πέφτουν από τη μεριά τους, στο 4-4.
Από την έναρξη του αγώνα φάνηκε ξεκάθαρα ότι και οι δύο ομάδες είναι διατεθειμένες να δώσουν μάχη. Οι 3kaioKukoc διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα εξ αρχής, με 4-0 στο 2’ με δύο καλάθια του Τσιάνα και με 9-5 στο 5’, έπειτα από δίποντο του Τυλιγάδα. Ωστόσο, οι Rejects έκλεισαν καλύτερα την 1η περίοδο, με 5-0 σερί και προηγήθηκαν με 10-9, σκορ που διαμορφώθηκε στο 9’ με τρίποντο από τον Πόθο.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα, χωρίς όμως να πάρουν μεγάλη διαφορά. Οι 3kaioKukoc μείωσαν σε 15-14 στο 13’, έπειτα από τρίποντο του Μελά. Οι Rejects όμως προηγήθηκαν με +6, με 24-18 στο 19’, με δίποντο του Βάγια και τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 24-20.
Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Υπήρξε και πάλι νευρικότητα και αστοχία σε γενικές γραμμές, με τους 3kaioKukoc να μειώνουν μέχρι και στους 2 πόντους, δύο φορές, σε 26-24 στο 22’ και σε 29-27 στο 23’, με δίποντο του Λαύκα και γκολ-φάουλ του Τυλιγάδα. Πάλι όμως, οι Rejects κράτησαν το προβάδισμα και βρέθηκαν στο +6, με 37-31 στο 28’, με δίποντο από τον Ματσάγγο, ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +3, με 37-34.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ανέβασαν την παραγωγικότητά τους, στην επίθεση και η μάχη συνεχίστηκε. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με σερί 8-0 και μπήκαν μπροστά με 42-37 στο 32’, χάρις σε τρίποντο από τον Σταθόπουλο. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 47-45 στο 38’, με 2/2 βολές του Βάγια. Στο 39’, οι 3kaioKukoc μείωσαν σε 51-50 με τρίποντο του Μελά. Στα 15.7’’ για τη λήξη, ο Νεοφύτου με 2/2 βολές έκανε το 53-50 για τους Rejects, ενώ από την άλλη μεριά, ο Τσιάνας ευστόχησε σε δύο βολές στα 9.5’’ για το τέλος, μειώνοντας σε 53-52. Ο Νεοφύτου στα 8.5’’ για το φινάλε, είχε ξανά 2/2 βολές και έκανε το 55-52, σκορ με το οποίο νίκησαν οι Rejects, αφού στην τελευταία επίθεση των 3kaioKukoc, ο Τυλιγάδας αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση.
Player Of The Game: Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Σάκης Κωνσταντίνου των Rejects, που είχε 13 πόντους (2/2β., 1/2δ., 3/10τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency της ομάδας του, με 12.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λάμπρος Βάγιας ήταν ξανά εκ των κορυφαίων για τους νικητές, έχοντας 13 πόντους (3/7β., 5/10δ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 11 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στις λεπτομέρειες προφανώς. Ο Αλέξανδρος Νεοφύτου έκανε όμως τη διαφορά, αφού είχε συνολικά 4/4 βολές και τις πέτυχε στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα του ματς, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ, ενώ στην τελευταία επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν με τρίποντο του Νίκου Τυλιγάδα.
Πρώτος σκόρερ των 3kaioKukoc και γενικά στον αγώνα, ήταν ο Νίκος Μελάς (17π., 1/6δ., 5/8τρ., 6ρ., 3κλ., 1ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Αποστόλης Λαύκας, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (10π., 5/11δ., 14ρ., 2τάπ., 1ασ., 1κλ.).