Ένα ματς για τις κορυφαίες θέσεις της κατηγορίας, έγινε την Παρασκευή (01/12) στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός» της Καισαριανή, όπου οι Sourmena Bulls πήραν σπουδαία νίκη με 67-60 επί της Voskonia, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Division 1 στην περιφέρεια East. Οι νικητές ανεβαίνουν συνεχώς και πλέον έπιασαν τους αντιπάλους τους, αφού αμφότεροι έχουν το ίδιο ρεκόρ, δηλαδή 5-3.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε από τους «Ταύρους» με τον Λεμονή, που έκανε το υπέρ τους, 2-0 στο 1’, ενώ η Voskonia πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ίδιο λεπτό, με 4-3, χάρις σε δίποντο που πέτυχε ο Πρωτόπαπας. Με 7-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-4 στο 3’ με δίποντο από τον Νάνο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 12-12 στο 6’ και σε 14-14 στο 7’, με δύο σερί δίποντα από τον Λιάκο. Οι Sourmena Bulls πατούσαν καλύτερα όμως και τελικά έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 24-18, με buzzer beater φλόουτερ που πέτυχε ο Νάνος.
Οι «Ταύροι» συνέχισαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με 28-18 στο 14’, με δίποντο από τον Ζησιμόπουλο, φτάνοντας έως και στο +13, με 33-20 στο 16’, έπειτα από δίποντο του Λεμονή. Η Voskonia μείωσε σε 36-27 στο 19’, μετά από ένα δίποντο του Λιάκου, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Sourmena Bulls να είναι μπροστά με 39-29, σκορ που διαμορφώθηκε με λέι απ με buzzer beater, από τον Μανσούρ των γηπεδούχων.
Με μεγάλη αποφασιστικότητα μπήκαν οι «Ταύροι» και στο δεύτερο μέρος, όπου άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και στους 15 πόντους, με 46-31 στο 22’, χάρις σε ένα δίποντο από τον Νάνο. Η Voskonia αντεπιτέθηκε άμεσα όμως και με απίστευτο σερί 16-0, πέρασαν μπροστά με 47-46 στο 26’, με γκολ-φάουλ από τον Μαστρογιάννη, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +3, με 51-48 στο 27’, με δίποντο του Μανσούρ. Παρόλα αυτά, οι Sourmena Bulls πέρασαν εκ νέου μπροστά και έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 56-53.
Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να παίζουν πρωταρχικό ρόλο. Οι «Ταύροι» ξεκίνησαν δυναμικά και έφτασαν στο +10, με προβάδισμα με σκορ 63-53 στο 33’, με ένα δίποντο που έβαλε ο Ζησιμόπουλος. Η Voskonia ήθελε, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά στο σκορ, μειώνοντας μόνο μέχρι τους 7 πόντους, σε 67-60 στο 39’ με δίποντο του Πρωτόπαπα και με αυτό το σκορ, οι Sourmena Bulls πήραν τη νίκη.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης για τα Sourmena, αναδείχθηκε ο Γιάννης Λεμονής, έχοντας 20 πόντους (1/3β., 5/8δ., 3/7τρ.), 4 ριμπάουυντ (3αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και το καλύτερο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Από κοντά για τους Bulls ήταν και ο Νίκος Νάνος, ο οποίος είχε 18 πόντους (2/4β., 5/11δ., 2/4τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 17.
Που κρίθηκε το ματς: Σίγουρα οι νικητές τα κατάφεραν επειδή είχαν μεγαλύτερη ευστοχία και ειδικά από την περιφέρεια, όπου ευστόχησαν σε 6 παραπάνω τρίποντα (7/26 με 26,9% έναντι 1/13 με 7,7%), ενώ έδωσαν επίσης 5 περισσότερες ασίστ (19 έναντι 14), κάνοντας και 3 παραπάνω κλεψίματα (11 έναντι 8), αλλά και 3 λιγότερα λάθη (13 έναντι 16).
Από τη μεριά της Voskonia, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Πρωτόπαπας (15π., 6/13δ., 1/1τρ., 10ρ., 1ασ., 1κλ.), ενώ επίσης διψήφιοι στην επίθεση ήταν οι Ματθαίος Μανσούρ (12π., 2/2β., 5/9δ., 0/1τρ., 10ρ., 4ασ., 2κλ., 1τάπ.), Νίκος Ταγκούλης (10π., 5/9δ., 0/1τρ., 6ρ., 2κλ., 1ασ.) και Βασίλης Λιάκος (10π., 2/4β., 4/7δ., 0/3τρ., 6ρ., 4ασ., 1κλ.).