Τα αδέρφια Ραλλάκη μπήκαν… αεράτα στο παρκέ, έκαναν από νωρίς τη διαφορά και έσπρωξαν τους Beasleys στην 6η νίκη τους στον Νότιο όμιλο της Division 1 (6-2), αφήνοντας την Κατρακείλα, η οποία πλήρωσε το κακό της πρώτο ημίχρονο, στο 2-6.

Οι απουσίες των «παλιών» λοιπόν, δεν φάνηκαν, διότι οι Χρήστος και Νίκος Ραλλάκης έδειξαν ότι έχουν μπει πολύ γρήγορα στο κλίμα και στο σύστημα των «κόκκινων», με τον Χρήστο να παίρνει πρωτοβουλίες και να βάζει μπροστά την ομάδα του από το 3ο λεπτό (0-8), με τους Νίκο και Καραγιαννίδη να βοηθούν για το 7-12 του δεκαλέπτου, έχοντας από πλευράς Κατρακείλας τους Μαργαρίτη, Γεωργακάκο και Λύμουρα να βρίσκουν στόχο αρχικά και τους Κιτζόγλου, Γκολφινόπουλο να συμβάλλουν στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά όμως να πηγαίνει στους 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, αφού οι Ραλλάκηδες με τον Ξενάκη συνέχισαν σε καλό ρυθμό και γενικά οι «Μπίζλιζ» έπαιξαν καλή άμυνα (14-28).

Η κατάσταση άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «άσπρους» να βελτιώνουν την άμυνα και να βρίσκουν περισσότερες λύσεις επιθετικά με Μαργαρίτη, Μπουχλή και Συρίγο, ξεκινώντας με ένα 7-0 σερί (21-28 στο 25’), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να κλείνουν το 30ο λεπτό στο 24-35, ενώ η Κατρακείλα ήταν καλύτερη και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά (εκτός του Μαργαρίτη) δεν έβαλε τα ελεύθερα σουτ της και έτσι δεν κατάφερε να πλησιάσει πέρα από τους 6 πόντους, με το τελικό 40-48 να αφήνει τους Beasleys στα ψηλά της βαθμολογίας.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο… κυρίαρχος στις ρακέτες, Χρήστος Ραλλάκης, με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ενώ από την Κατρακείλα ξεχώρισε ο Γιάννης Μαργαρίτης με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Παίκτης – κλειδί για τους «κόκκινους ήταν ο Νίκος Ραλλάκης, που διατήρησε παρόμοια ταχύτητα με τον Χρήστο και βοήθησε πολύ στην άμυνα προς το τέλος του ματς, έχοντας συνολικά 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, εκεί που οι «Μπίζλιζ» εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητά τους και οι «άσπροι» δεν είχαν βρει ακόμα ρυθμό, με την διαφορά των 14 πόντων να μην πέφτει τελικά στο φινάλε.