Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (17/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, οι MyRema State Warriors κέρδισαν τους Αιθέρες με 50-41, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Group 1 της Division 2 στην περιφέρεια North. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Κώστας Κυριάκου που τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ (19π., 22ρ.) και οδήγησε την ομάδα του, στο να βελτιώσει το ρεκόρ της, στο 6-4, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-7.
Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και τις άμυνες να είναι δυνατές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά εξ αρχής πάντως, με 4-0 στο 2’ με δύο σερί καλάθια από τον Κυριάκου. Οι Αιθέρες μείωσαν στον πόντο, σε 9-8 στο 9’, με δίποντο από τον Μιχάλη Τρύφο, αλλά η 1η περίοδος έκλεισε με τους MyRema State Warriors να είναι μπροστά με 10-8, χάρις σε μία εύστοχη βολή από τον Τσαμαρδίνο.
Ακόμα πιο δυνατές ήταν οι άμυνες στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πάντως μπήκαν πιο δυνατά και με σερί 7-0, πήραν ένα προβάδισμα με +9, δηλαδή με 17-8 στο 18’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Κυριάκου. Με γκολ-φάουλ από τον Μιχάλη Τρύφο, οι Αιθέρες μείωσαν σε 17-11 στο ίδιο λεπτό, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους MyRema State Warriors να είναι μπροστά με 19-11, σκορ που διαμορφώθηκε με καλάθι από τον Μαυρωνά.
Με καλάθι από τον Κυριάκου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με σκορ 21-11 στο 21’. Οι Αιθέρες έβγαλαν αντίδραση όμως και μείωσαν στο καλάθι, σε 25-23 στο 26’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Μαργέλος. Οι MyRema State Warriors ανέβασαν τη διαφορά στο +8, με 33-25 στο 28’, με δίποντο από τον Μαυρωνά, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με το υπέρ τους, 35-29.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, στην αρχή οι Αιθέρες μπόρεσαν να μειώσουν μέχρι και στους 5 πόντους, σε 37-32 στο 31’, χάρις σε γκολ-φάουλ από τον Μιχάλη Τρύφο. Ωστόσο, οι MyRema State Warriors είχαν μεγαλύτερη σταθερότητα στο παιχνίδι τους και άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το υπέρ τους, 46-34 στο 37’, έπειτα από τρίποντο του Μπακάλη, για να λήξει ο αγώνας με το υπέρ τους, 50-41.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κώστας Κυριάκου των MyRema State Warriors, έχοντας 19 πόντους (3/3β., 8/18δ.), 22 ριμπάουντ (13αμ.-9επ.), 3 τάπες, 1 κλέψιμο και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Καλή εμφάνιση για τους νικητές έκανε και ο Στάθης Μπακάλης με 10 πόντους (2/3β., 1/4δ., 2/4τρ.), 3 ασίστ, 2 αμυντικά ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Οι MyRema State Warriors ήταν αρκετά πιο εύστοχοι στα δίποντα (16/42 με 38,1% έναντι 11/38 με 28,9%), ενώ κυριάρχησαν και στις τάπες (7 έναντι 0).
Διψήφιος στην επίθεση για τους νικητές, ήταν επίσης ο Γιάννης Μαυρωνάς (10π., 5/9δ., 0/2τρ., 2ρ., 1ασ.).
Όσον αφορά στους Αιθέρες, νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μιχάλης Τρύφος (14π., 4/6β., 5/22δ., 0/1τρ., 15ρ., 3κλ., 2ασ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Στάθης Τρύφος (12π., 0/4δ., 4/15τρ., 5ρ., 1ασ.).