Με βάση τη βαθμολογία δεν ήταν το φαβορί, αλλά οι Basketball Freaks πήραν τη νίκη την Κυριακή (17/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με 57-51 επί της POP69, σε ένα ματς για τη 10η αγωνιστική στο Group 1 της Division 2 στην περιφέρεια North. Οι γηπεδούχοι που βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 4-6, έκαναν μία νίκη-δήλωση, αφού κέρδισαν την πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου, η οποία είχε μάλιστα 7 σερί νίκες και πλέον έπεσε στο 8-2.
Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τους φιλοξενούμενους για το υπέρ τους, 2-0 στο 1’ με τον Στέφο, ενώ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά για πρώτη φορά με 5-4 στο 5’, έπειτα από τρίποντο του Πολίτσου. Η POP69 προηγήθηκε μετά με 8-5 στο 8’ με 2/2 βολές του Στέφου, αλλά οι Basketball Freaks έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με 12-9, με τον Μαργαριτόπουλο να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μιας και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Συγκεκριμένα, ήταν μπροστά με 22-11 στο 17’, με δίποντο του Μαργαριτόπουλου και με +12 (26-14 στο 18’), με δίποντο του Καγκάδη. Η POP69 μείωσε σε 26-17 στο 19’ με τρίποντο από τον Μουσαϊλίδη, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater με φόλοου, από τον Σοφιανόπουλο, για το 28-17 υπέρ των Basketball Freaks.
Τα δεδομένα έμοιαζαν να αλλάζουν στην αρχή στο δεύτερο μέρος, αφού η POP69 μπήκε δυνατά και μείωσε πρώτα σε 28-22 στο 21’ με δίποντο από τον Τζάνο και σε 31-30 στο 27’, έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Μητρόπουλος. Εκεί όμως, οι Basketball Freaks «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 42-30 στο 28’, χάρις σε ένα τρίποντο του Πολίτσου, για να λήξει η 3η περίοδος με 42-32 εν τέλει.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, μιας και ήταν μπροστά με 54-43 στο 37’, έπειτα από ένα τρίποντο που έβαλε ο Πολίτσος. Η POP69 δεν τα παράτησε και με σερί 8-0, μείωσε σε 54-51 στο 38’, έπειτα από ένα τρίποντο του Μητρόπουλου. Ο Ευαγγέλου ήταν ψύχραιμος όμως στα 46.2’’ για το τέλος του αγώνα και με 2/2 βολές έκανε το 56-51, ενώ οι Basketball Freaks κέρδισαν με 57-51, χάρις σε μία εύστοχη βολή του Κεχαγιά, στα 11.6’’ για τη λήξη.
Player Of The Game: Ο Χρήστος Ευαγγέλου των Basketball Freaks αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του ματς, έχοντας 12 πόντους (3/3β., 3/11δ., 1/1τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.), 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και 14 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Το ίδιο Efficiency με 14 είχε για τους νικητές και ο Γιώργος Μαργαριτόπουλος, που τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (1/4β., 2/4δ., 1/5τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι 2/2 βολές του Ευαγγέλου στα 46.2’’ για το φινάλε του αγώνα, αποδείχθηκαν αρκετές για τους νικητές, με το 56-51 που διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα 11.6’’ πριν από τη λήξη, με μία βολή από τον Κεχαγιά. Μέτρησε επίσης και το γεγονός ότι οι Freaks έκαναν 8 παραπάνω κλεψίματα (8 έναντι 2).
Για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν δύο ακόμα παίκτες, οι Δημήτρης Καγκάδης (13π., 3/4β., 2/4δ., 2/8τρ., 6ρ., 4ασ., 1κλ) και Τάσος Πολίτσος (12π., 4/14τρ., 5ρ., 1κλ.).
Από τη μεριά της POP69, πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημοσθένης Στέφος (19π., 3/3β., 8/12δ., 0/5τρ., 8ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ τον βοήθησε πολύ και ο Σταμάτης Τζάνος (15π., 1/2β., 4/10δ., 2/7τρ., 4ρ., 1ασ.).