Παίζοντας πολύ καλό και ομαδικό μπάσκετ από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Τσακορούκουνες κέρδισαν την Cobra Kai με 64-52 την Κυριακή (17/12) σε ένα ματς που έγινε στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ για τη 10η αγωνιστική της Division 2, στην περιφέρεια East. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έσπασαν ένα αρνητικό σερί που είχαν και επέστρεψαν στα επιτυχή αποτελέσματα ύστερα από 5 διαδοχικές ήττες και βελτίωσαν ρεκόρ τους, στο 2-7. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι προέρχονταν από 5 σερί νίκες και πλέον υποχώρησαν στο 6-2.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Cobra Kai προηγήθηκε με 2-0 στο 1’ και με 4-2 στο 2’, με καλάθια από τον Ορφανίδη και τον Φραγκογιάννη. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 5-4 στο 3’ με τρίποντο του Αρτινού, ενώ με συνολικό σερί 8-0, βρέθηκαν μπροστά με 10-4 στο 5’ με δίποντο που πέτυχε ο Βύνιος. Μάλιστα, οι Τσακορούκουνες τελείωσαν την 1η περίοδο στο +7, με το υπέρ τους, 18-11.
Καλό ρυθμό είχαν βρει οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, έφτασαν να προηγούνται με διψήφιο προβάδισμα, με 25-15 στο 14’ με τρίποντο από τον Αρτινό. Η Cobra Kai έβγαλε μια αντίδραση και κατόρθωσε να μειώσει σε 25-21 στο 17’, μετά από μία εύστοχή βολή του Ορφανίδη. Πάλι όμως, οι Τσακορούκουνες έκαναν δυνατό φινάλε και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +10, με το υπέρ τους, 33-23.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι φάνηκε ότι εδραιώνουν ένα διψήφιο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους αντίθετα, να μοιάζουν να έχουν αποδιοργανωθεί και έτσι η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Έτσι, οι Τσακορούκουνες έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 47-31 στο 28’, με ένα δίποντο από τον Κοντογιάννη. Η Cobra Kai απλώς μείωσε σε 47-33 στο 29’, με καλάθι του Ταγκούλη και έτσι έληξε η 3η περίοδος.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο όσον αφορά στις επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά, με 55-39 στο 34’ με δίποντο από τον Βύνιο. Η Cobra Kai προσπάθησε να γυρίσει το ματς και μείωσε σε 60-52 στο 38’ με μία εύστοχη βολή του Ορφανίδη. Δεν μπόρεσε όμως κάτι παραπάνω και το τελικό σκορ ήταν το 64-52, με τους Τσακορούκουνες να παίρνουν τη νίκη.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Βύνιος ήταν ο κορυφαίος για τους Τσακορούκουνες και γενικά στο ματς, έχοντας 22 πόντους (2/3β., 10/14δ., 0/1τρ.), 7 ριμπάουντ (3αμ.-4επ.), 1 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ «γεμάτο» παιχνίδι, πλησιάζοντας στο τριπλ-νταμπλ, έκανε ο Στάθης Αρτινός, ο οποίος είχε 12 πόντους (0/2β., 3/9δ., 2/5τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 17 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Τσακορούκουνες μπήκαν από την αρχή πιο συγκεντρωμένα και κέρδισαν έχοντας μεγαλύτερη ευστοχία στα τρίποντα (6/28 με 21,4% έναντι 2/19 με 10,5%), ενώ μάζεψαν 15 παραπάνω ριμπάουντ (51 έναντι 36), μοιράζοντας και 6 περισσότερες ασίστ (20 έναντι 14).
Τρεις παίκτες της Cobra Kai ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα και πρόκειται για τους Γιώργο Ορφανίδη (15π., 3/6β., 6/14δ., 0/7τρ., 4ασ., 3ρ., 1κλ.), Νίκο Ταγκούλη (15π., 5/6β., 5/12δ., 0/1τρ., 7ρ., 1ασ., 1κλ.) και Ιάσονα Φραγκογιάννη (14π., 2/2β., 3/8δ., 2/6τρ., 12ρ., 4ασ., 2κλ.).