Ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της κατηγορίας, έγινε την Κυριακή (17/12) στο πρώτο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ, με τους Glory Road να παίρνουν τη νίκη επί των L.A. Slippers με 44-40, χάρις στην άμυνά τους. Ο αγώνας αυτός αφορούσε στη 10η αγωνιστική της Division 2 της περιφέρειας East, με τους νικητές να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 6-2 και τους ηττημένους να πέφτουν στο 6-3.
Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι θα υπάρξει μεγάλη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι σκόραραν πρώτοι για το 2-0 στο 1’ με καλάθι από τον Σιφναίο και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά με 7-6 στο 4’, χάρις σε τρίποντο του Τζαβελάκη. Μάλιστα, οι L.A. Slippers προηγήθηκαν και με 12-8 στο 6’, μετά από μία βολή του Μεσεδάκη. Οι Glory Road απάντησαν με σερί 8-0, για να βρεθούν μπροστά με 16-12 στο 9’, με δίποντο από τον Γιάννη Σεϊμένη, ενώ η 1η περίοδος έληξε με 16-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις ήταν πολύ νευρικές και από τις δύο πλευρές. Αντίθετα, οι άμυνες ήταν αυτές που είχαν τον πρώτο λόγο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επί μέρους σκορ σε αυτό το χρονικό διάστημα, ήταν 6-6. Οι Glory Road κατόρθωσαν να προηγηθούν μέχρι και με 5 πόντους διαφορά, με 22-17 στο 15’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Βασίλης Σεϊμένης, ενώ οι L.A. Slippers μείωσαν με τρίποντο του Τζαβελάκη στο 17’, σε 22-20 και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος, αφού βρήκαν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα και ανέβασαν την παραγωγικότητά τους, στο επιθετικό σκέλος. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 23-22 στο 21’ με δίποντο του Γεωργιάδη και μάλιστα έφτασαν και στο +6, με το υπέρ της, 35-29 στο 27’, έπειτα από τρίποντο που έβαλε ο Νικολαΐδης. Οι Glory Road αντέδρασαν όμως και με σερί 7-0, πέρασαν μπροστά με 36-35 στο 29’, με τρίποντο του Σάμι Χαμντάν, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με τους L.A. Slippers να σκοράρουν με καλάθι του Ράφτη και να προηγούνται με 37-36.
Όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο προφανώς, με τις δυνατές άμυνες να κάνουν και πάλι την εμφάνισή τους και το σκορ να είναι πολύ χαμηλό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 40-38 στο 36’ με τρίποντο του Ποταμίτη, αλλά δεν σκόραραν ξανά. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο 38’ με 41-40 με τρίποντο του Τσανάκα και προηγήθηκαν με 42-40 στα 14.8’’ για τη λήξη, με μία εύστοχη βολή του Σιφναίου. Ο Μεσεδάκης επιχείρησε τρίποντο, αλλά αστόχησε στα 9’’ για τους L.A. Slippers. Έτσι, με 2/2 βολές του Τσανάκα στα 8.5’’ για το φινάλε, οι Glory Road πήραν τη νίκη με 44-40.
Player Of The Game: «Άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ ο Γιάννης Τσανάκας των Glory Road, έχοντας 9 πόντους (4/4β., 1/5δ., 1/2τρ.), 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Λυκούργος Μανωλιάδης των νικητών, αφού είχε 12 πόντους (2/2β., 2/5δ., 2/6τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.) και 10 Efficiency.
Που κρίθηκε το ματς: Στο άστοχο τρίποντο του Μεσεδάκη στα 9’’ για τη λήξη και στις 2/2 βολές που είχε στα 8.5’’ ο Τσανάκας, για να διαμορφώσει το τελικό 44-40 υπέρ των Glory Road.
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Γιάννης Σεϊμένης (10π., 2/3β., 4/13δ., 0/3τρ., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.).
Από τη μεριά των L.A. Slippers, ο μόνος παίκτης με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Γιώργος Νικολαΐδης (13π., 5/16δ., 1/4τρ., 4ρ., 1ασ.).